Strona główna Wydarzenia Sms-em przypominają o wizycie u specjalisty

Sms-em przypominają o wizycie u specjalisty

0

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął wysyłkę wiadomości sms-owych, które przypominają pacjentom o terminie wizyty u lekarza specjalisty. Nowa funkcjonalność polega na tym, że każdy pacjent, który dziś jest wpisany na listę oczekującą do poradni: onkologicznej, kardiologicznej, ortopedii i traumatologii ruchu oraz endokrynologicznej otrzymuje na numer telefonu komórkowego wiadomość sms, że zbliża się termin planowanej wizyty.

Wiadomość jest rozsyłana 5 dni przed umówionym terminem. W treści sms-a znajduje się między innymi numer telefonu przychodni. Jeśli z jakichkolwiek powodów pacjent nie będzie mógł się stawić u lekarza, będzie mógł wizytę odwołać.

Warto pamiętać, że wystarczy jeden telefon, aby lekarz mógł poświęcić swój czas innej osobie, która czeka na wizytę.

System przypominający pacjentom o wizytach u specjalisty bazuje na danych, które od 2015 roku są przekazywane do Funduszu przez placówki medyczne i nie wymaga z ich strony dodatkowego nakładu pracy.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku dolnośląscy pacjenci nie stawili się na wizyty u lekarzy specjalistów prawie 6 tysięcy razy. W 2015 roku było to ponad 30 tysięcy wizyt!

Z danych Dolnośląskiego NFZ wynika, że najczęściej przepadają wizyty w poradniach endokrynologicznych. W 2015 roku u lekarza nie stawiło się 20% chorych, czyli co piąty pacjent nie zgłosił się na wizytę. 15% wizyt nie doszło do skutku w przypadku poradni ortopedycznej oraz onkologicznej.

Rezerwując wizytę u lekarza specjalisty ze znacznym wyprzedzeniem, pacjent nie jest w stanie przewidzieć, czy danego dnia o danej godzinie będzie mógł się stawić u lekarza. Jednak gdy już wie, że wizyta nie dojdzie do skutku, warto żeby ją odwołał.

/Dolnośląski Oddział NFZ/

Poprzedni artykułZwierzaki – nowy dział Swidnica24.pl
Następny artykułIdą protestować. Dlaczego?