Strona główna 0_Slider Minister Zalewska: Reforma oświaty przesądzona

Minister Zalewska: Reforma oświaty przesądzona

9

Minister edukacji Anna Zalewska podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w  Świebodzicach zapowiedziała, że chciałby, aby jeszcze w tym roku została uchwalona nowelizacja ustawy oświatowej. Od 16 września rozpoczną się konsultacje z samorządami, natomiast pierwsze czytanie zaplanowano na październik.

WP_20160902_11_29_14_Pro

Szkoła, w której pojawiła się minister, nie została wybrana przypadkowo, nosi bowiem imię Henryka Sienkiewicza, którego dzieło “Quo vadis” zostało wybrane do tegorocznej edycji Czytania Narodowego. Po zakończeniu uroczystości w auli szkolnej, minister odpowiadała na pytania dziennikarzy. Na wiadomość, że w wyniku decyzji o podwyższeniu wieku dla pierwszoklasistów, pracę w Świdnicy straciło  sześciu nauczycieli odpowiedziała:

Musiałabym z panią prezydent o tym porozmawiać, dlatego, że to ona odpowiada za zatrudnienie nauczycieli i musiała zrobić to z powodu złej organizacji, ewentualnie z faktu niżu demograficznego. Chciałbym przypomnieć, że nauczyciele, którzy uczą dzieci w przedszkolu i w klasach 1-3 to są ci sami nauczyciele. Mają takie samo przygotowanie i takie samo wykształcenie.

 Kolejną kwestią był  poziom tegorocznych matur. Sprawa dotyczy przede wszystkim ambitnych młodych ludzi, którzy idą do dobrych szkół, a rodzice płacą duże pieniądze za korepetycje, aby syn lub córka dostał się na medycynę. Tymczasem wynik jaki osiągają z  biologii lub chemii na egzaminie maturalnym, to zaledwie 40- 50 punktów, czyli o połowę mniej niż wymagane jest przy rekrutacji na studia medyczne.

Problem polega na tym, że liceum ogólnokształcące jest półtorarocznym kursem przygotowującym do matury. Dlatego, że w pierwszym roku licealiści kończą podstawę programową, w związku z tym nauczyciele mają naprawdę ograniczone możliwości edukacji, tym bardziej, że co cały czas podkreślamy i nie są to tylko moje słowa, ale ekspertów, że mamy infantylne podstawy programowe. Blokowe nauczanie, a nie przedmiotowe powoduje właśnie takie, a nie inne wyniki na maturze. Jednocześnie, to jest faktem, mamy rynek korepetycji, oceniany na prawie 4 miliardy. To jest efekt niewłaściwie funkcjonującego sytemu edukacji.

Minister uspokajała również, że w szkołach podstawowych, w 4 klasie nie będzie nauczania wczesnoszkolnego, a nauczanie przedmiotowe, będące próbą pokazania dzieciom, jak należy się uczyć. Ponieważ, zdaniem Anny Zalewskiej, właśnie w tej klasie następuje – uciekanie przed szkołą. Czyli sytuacja, gdy  nawet rodzice przestają sobie radzić z zadaniami domowymi swoich dzieci.

/red/

 • pisfan

  chyba najgorszy minister edukacji od 1989 r…
  i trudno będzie go przebić

  • Franek

   Jakiś argument może podasz, bo na razie wyraziłeś tylko opinię.

   Ja podam pierwszy przykład z brzegu: Kluzik- Rostowska.
   Ta była minister edukacji z PO wbrew rodzicom posłała przymusowo do szkoły dwa roczniki sześciolatków. Jakie są tego skutki?

   Zapytaj nauczycieli nauczania początkowego, jaka przepaść w rozwoju emocjonalnym jest pomiędzy dzieckiem 6. i 7. letnim i jak to wpływa na gotowość do nauki w szkole.

   • BA

    popieram, bo Kluzik – Rostowskiej mam nadzieję, że już nigdy nikt nie przebije. Szczęście wielkie, że już nie ma wpływu na nasze dzieci

    • Madzia

     przepraszam a masz dzieci?

     • Niedzielny Rowerzysta kocha BM

      Ma 4 koty i jest starą panną. Skoro pisze nasze dzieci to raczej ma.

 • Natalia

  Brawo nareszcie konkrety .

 • Malgorzata

  i bardzo dobrze,że znowu wraca 8letnia podstawówka. Brawo Anka ! 🙂 Gimnazja to był debilny pomysł…,że juz nie wspomne o kosztach jakie sie z tym wiązały . No i znowu teraz będą koszty,ale mysle,ze wyjdzie to na dobre…zwłaszcza dzieciom .

 • Madzia

  Miałam kilka razy osobiście przyjemność zamienić parę słów z panią minister i powiem szczerze że to że jest tym kim jest to jakiś skandal i kpina . Natomiast to ze ma jakikolwiek wpływ na edukację i jej reformę to zwykła farsa która może się tylko zakończyć dramatem .

  • YES

   szkoda że pisowniści eksperymentują na żywych organizmach -zaczęli od koni,teraz kolej na dzieci 🙂 alleluja i do przodu 🙂