Strona główna 0_Slider Miasto zafunduje szczepionki dla nastolatek

Miasto zafunduje szczepionki dla nastolatek

0

Po raz pierwszy w Świdnicy będzie realizowany program profilaktyczny, który ma uchronić kobiety przed rakiem szyjki macicy. Rada Miejska podjęła decyzję o przeznaczeniu w ciągu 3 lat ponad pół miliona złotych na szczepienia dla 13-latek i edukację chłopców oraz opiekunów.

szczepienieProgram szczepień przeciwko wirusowi HPV był prowadzony w Świebodzicach. Zdjęcie archiwalne, UM Świebodzice.

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2016-2017 to nie tylko szczepionki, które jeszcze w tym roku ma otrzymać pierwsze 187 dziewcząt w wieku 13 lat. To także szereg działań, mających uświadomić chłopców i opiekunów młodzieży o zagrożeniu, jakie niesie wirus. – To wirus przenoszony drogą płciową, odpowiedzialni są więc również mężczyźni – podkreślała prezydent Beata Moskal-Słaniewska podczas dzisiejszych obrad Rady Miejskiej. W projekcie, który przedstawiła dyrektor wydziału polityki społecznej Urzędu Miejskiego Danuta Nowicka, zostały zawarte m.in. informacje o zachorowalności na nowotwory wywołane przez brodawczaka. W Polsce należą one do najgroźniejszych i powodujących wysoką umieralność.

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV nie znalazły się w obowiązkowym programie szczepień ochronnych na 2016 rok, nie są więc refundowane. Koszt dla wielu rodziców może być zbyt wysoki. Program będzie kosztował budżet miasta 515 tysięcy złotych. Szczepienia obejmą w ciągu trzech lat 627 dziewcząt, a edukacja ponad 3 tysiące osób (dziewcząt, chłopców i opiekunów).

Wybór realizatora programu zostanie dokonany w drodze konkursu.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułCo, gdzie, kiedy?
Następny artykułMurdzek rezygnuje, jest nowy przewodniczący WS