Strona główna 0_Slider Kto wyrzucił kartki pocztowe?

Kto wyrzucił kartki pocztowe?

0

Kilkadziesiąt widokówek, przysłanych na adresy świnickie i wałbrzyskie, znalazł Czytelnik Swidnica24.pl na obrzeżach osiedla Zawiszów. Dlaczego trafiły na ścieżkę spacerową a nie do kosza?

śmieciSpróbuje to sprawdzić świdnicka Straż Miejska, która przyjęła interwencję. Stemple pocztowe wskazują, że widokówki były wysyłane kilkanaście lat temu. Niewykluczone, że ktoś zbierał je na pamiątkę. – Z całą pewnością nie powinny się znaleźć na ścieżce – mówi Jacek Budziszewski z SM. Jak dodaje funkcjonariusz, niestety, w Świdnicy wciąż są miejsca, stale traktowane jak wysypiska. To między innymi obrzeża fabryk na osiedlu Zawiszów, teren obok działek na ul. Sikorskiego, obrzeża ulicy Bystrzyckiej, Strzelnica, ul. Sportowa.

śmieci Zawiszów

Czasem po charakterze śmieci, czasem po pozostawionych zapiskach czy dokumentach udaje się ustalić, kto wyrzucił śmieci w niedozwolonym miejscu. Tłumaczenia słyszymy najróżniejsze. Od niewiedzy, że nie wolno, po brak pieniędzy. To ostatnie akurat jest kompletnie nietrafione, bo wszystkie odpady można w ramach comiesięcznej opłaty oddać do PSZOK-u bez dodatkowych kosztów – mówi Jacek Budziszewski. Za wyrzucenie śmieci w miejscach niedozwolonych grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, może się zakończyć kilkutysięczną grzywną. – Kary nie są najważniejsze. Najistotniejsza jest edukacja. Bardzo często ludzie po prostu nie wiedzą, gdzie jaki rodzaj śmieci można oddać. Ze swojej strony staramy się tę wiedzę przekazywać nawet najmłodszym dzieciom podczas systematycznych pogadanek w szkołach. Zawsze prosimy, by przekazywały rodzicom, co powinno robić się ze zużytym sprzętem AGD, gruzem czy lekami. Każdy rodzaj odpadu w Świdnicy można oddać bez ponoszenia dodatkowych kosztów – powtarza funkcjonariusz i dodaje, że ten, kto naśmiecił ma również obowiązek posprzątania, a jeśli tego nie zrobi, zostanie obciążony kosztami.

/asz/
Poprzedni artykułAmerykański truck stanął na świdnickim Rynku
Następny artykułUkrywał się na działce