Strona główna Wydarzenia Świdnica Konkursowe emocje na “Okiem Młodych”

Konkursowe emocje na “Okiem Młodych”

0
Piątkowe sesnase rozpoczęły Konkurs Główny 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” w Świdnicy. Najbliższe trzy dni będą dla świdnickiego festiwalu niezwykle intensywne – czekają nas nie tylko projekcje kilkudziesięciu dokumentów (w tym tytułów konkursowych), ale i warsztaty z twórcami filmowymi oraz pokazy w ramach przeglądu “Czasoprzestrzenie VR”.
konkurs-glowny-9-festiwalu-okiem-mlodych-1
Konkursie Głównym “Okiem Młodych” w tym roku rywalizuje 14 filmów (pokazy  trzeciego bloku dzisiaj o 18:00 w teatrze). O zdobywcy świdnickiego Grand Prix zadecyduje jury: reżyser Piotr Stasik, krytyczka filmowa Kaja Klimek oraz Marcin Podolec – reżyser, laureat 8. “Okiem Młodych”. Wybiorą oni zarówno laureata Grand Prix (5000 zł oraz statuetka “Złotego Oka”), jak i filmy, które zdobędą Nagrodę Nadleśnictwa Świdnica dla Najlepszego Filmu o Wartościach Przyrodniczych (2500 zł) oraz Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica (500 zł).
konkurs-glowny-9-festiwalu-okiem-mlodych-3
Choć pierwszy werdykt – laureat “Kinematografka” przyznawanego przez osadzonych w Areszcie Śledczym w Świdnicy – ogłoszony został już w sobotę o godzinie 10:00, to pozostałych zwycięzców poznamy dopiero podczas niedzielnej gali, która rozpocznie się o godzinie 17:00. Poza zdobywcami wskazanych wyżej nagród, ogłoszony zostanie wtedy również laureat nowego Konkursu Młodzieżowego dla twórców nieprofesjonalnych do 21. roku życia. O wyborze w tej ostatniej kategorii zadecyduje jury Konkursu Młodzieżowego: kuratorka filmowa i edukatorka Anna Desponds, filmoznawczyni Małgorzata Kozubek oraz Rafał Skalski – reżyser.
Po wręczeniu nagród organizatorzy zapraszają na pokaz filmu zamknięcia 9. “Okiem Młodych” – “Koniec świata” Moniki Pawluczuk z 2015 roku, studium ludzkiej samotności transmitowanej nocami na falach Radia Łódź.
Więcej o konkursach “Okiem Młodych”: 
konkurs-glowny-9-festiwalu-okiem-mlodych-2
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem “Przyszłość jest dziś” – festiwalowy program eksploruje nowe formy dokumentalne, od wirtualnej rzeczywistości po animadoki. Wyjątkową sekcją jest startujący dziś przegląd “Czasoprzestrzenie VR”, prezentujący najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata.
W ten weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści zgłębiać będziemy i podczas warsztatów. W sobotę wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej “In Situ” i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. “Okiem Młodych” Piotrem Stasikiem przyjrzymy się nowym formom filmowym. Do tematyki wirtualnej rzeczywistości powrócimy podczas spotkania “Cinematic VR – Początek nowego medium” – o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator “Czasoprzestrzenie VR”. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem zaprosimy widzów na warsztat”Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego” – wyliczają organizatorzy.

PROGRAM FESTIWALU. KLIKNIJ!

Organizatorami są Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Zdjęcia Artur Ciachowski