Strona główna 0_Slider Inauguracja sezonu: Nagrody i głos w obronie kultury

Inauguracja sezonu: Nagrody i głos w obronie kultury [FOTO]

2

Niespodziewany akcent miało dzisiejsze wystąpienie prezydent Świdnicy podczas inauguracji sezonu kulturalnego 2016/17, połączonej z uhonorowaniem animatorów kultury i mecenasów. Beata Moskal-Słaniewska potępiła ulotkową akcję, wymierzoną w aktora krakowskiego Teatru Starego.

inauguracja-2016-09-29-7Nagrodami zostali uhonorowani Anna Trzeciak, Bożena Kuźma i Wojciech Skiślewicz

Do niespodziewanych wydarzeń doszło w miniony poniedziałek podczas spektaklu „Wróg ludu” Ibsena w reżyserii Jana Klaty. Główną rolę w przedstawieniu krakowskiego Teatru Starego zagrał pochodzący ze Świdnicy i mocno działający na rzecz miasta aktor Juliusz Chrząstowski. Jego monolog, nawiązujący do Świdnicy, wywołał niepodziewaną dyskusję wśród części widzów. Pojawiły się głosy o „politykowaniu”, niektórzy widzowie wyszli. Ta sytuacja miała ciąg dalszy dzisiaj. Przed teatrem ktoś rozsypał paski kartek z ostrym apelem do aktora. – „Wróg ludu” jest sztuką kontrowersyjną samą w sobie, a w reżyserii Jana Klaty szczególnie. Ci, którzy wybrali się na spektakl Teatru Starego, powinni mieć tego pełną świadomość. Nie wolno się zgadzać na to, by ktoś oskarżał aktora w sposób plugawy rozrzucając ulotki z napisem „wynoś się ze Świdnicy!”. Protestujcie przeciwko takim zachowaniom. Ja na pewno przeproszę aktora i mam nadzieję, że nigdy więcej do takich incydentów nie dojdzie – mówiła prezydent Świdnicy. Podkreśliła, że to jedyny taki akcent dzisiejszego wieczoru, który należy do ludzi kultury.

Inaugurację sezonu 2016/17 w miejskim teatrze rozpoczęła prezentacja trzech najważniejszych placówek – Muzeum Dawnego Kupiectwa, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Świdnickiego Ośrodka Kultury. Liczba i jakość festiwali, wystaw, akcji, koncertów, spotkań z gwiazdami teatru i estrady, imprez rozrywkowych jest bardzo duża i nie ma racji ten, kto twierdzi, że w Świdnicy niewiele się dzieje. Nie ma tygodnia bez propozycji dla mieszkańców i gości. W znacznej mierze przyczynili się do tego animatorzy kultury, wyróżnieni Nagrodą Prezydenta Świdnicy w dziedzinie kultury.

W tym roku zostały przyznane nagrody dla:
Anny Trzeciak – za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej
i upowszechniania kultury, w tym tańca ludowego;
Bożeny Kuźmy – za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury,
w tym utworzenie i koordynację Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”;
Wojciecha Skiślewicza – za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, w tym tańca narodowego i estradowego.

Prezydent Miasta Świdnicy przyznała także statuetki „Mecenasa Kultury” dla dwóch świdnickich firm, które wspólnie z Beatą Moskal-Słaniewską wręczył poseł Tomasz Siemoniak:

– „AVIS” Nieruchomości, Barbara Musiej – za wspieranie działań Świdnickiego Ośrodka Kultury, koncertujących się głównie na formach edukacyjnych. Od początku realizacji projektu Alchemia Teatralna, tj. od 2010 rokrocznie firma sponsoruje kierunkowe wydarzenia artystyczne. Od wielu lat patronuje także Świdnickiemu Przeglądowi Zespołów Kolędniczych;

– Zakład Konfekcji Skórzanej, Czesława i Czesław Piekielnik – za wspieranie już od 15 lat Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych.

Nie zabrakło spontanicznych wystąpień i podziękowań. Sceną zawładnęła Maria Skiślewicz, znana świdnicka choreograf, która nie kryła dumy z nagrody syna, Wojciecha. Kwiaty wręczali także tancerze Kręgu i Jubilata. Nagrodzeni nie kryli wzruszenia i dziękowali za docenienie ich pracy.

Inauguracja stała się także okazją do zaanonsowania wydarzenia, które będzie miało drugą edycję w dniach od 9 do 13 listopada. Lech Moliński, dyrektor artystyczny, zapowiedział pierwsze filmy, którzy obejrzą widzowie Festiwalu Filmów Filmowego Spectrum. Ambicją wydarzenia jest pokazywanie obrazów premierowych i nagradzanych. W tym roku będzie można obejrzeć filmy pełno i krótkometrażowe, a wśród nich „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego. Realizowany w Świdnicy film został nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i zyskał znakomite recenzje.  Podczas Spectrum będzie można zobaczyć także „Zjednoczone stany miłości”. Film Tomasza Wasilewskiego zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Festiwalu Berlinare.

Na zakończenie wieczoru widzów spotkała zabawna niespodzianka. Wszyscy otrzymali plakietki, z których hasło odczytali niemal jednym głosem. „Kto tworzy kulturę? Odwróć i zobacz”. Na rewersie było lusterko.

Na deser dla wszystkich uczestników rozpoczęcia nowego kulturalnego roku w Świdnicy wstąpił z recitalem Janusz Radek.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułDo Świdnicy zawitają Miedziowi
Następny artykułBiało-zieloni powalczą w derbach regionu