Strona główna 0_Slider Dalajlama XIV w Świdnicy: Pokoju nie przyniosą modlitwy

Dalajlama XIV w Świdnicy: Pokoju nie przyniosą modlitwy [FOTO]

7

O działania, dialog i współczucie apelował Jego Świątobliwość Dalajlama XIV podczas historycznego spotkania przedstawicieli buddyzmu, islamu, chrześcijaństwa i religii żydowskiej w świdnickim Kościele Pokoju. Chwalił też Polaków za ich praktyczność i pracowitość, ale mówił wprost – ze swoimi problemami musicie radzić sobie sami, najlepiej w drodze dialogu.

dalajlama-2016-09-21-3

Duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków, laureat Pokojowej Nagrody Nobla gości na Dolnym Śląsku na zaproszenie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Dalajlama XIV jest honorowym obywatelem Wrocławia. Nieprzypadkowo Świdnica została wybrana na miejsce spotkania Jego Świątobliwości z przedstawicielami czterech religii. Kościół Pokoju jest świątynią, w której od ponad 350 lat dominuje duch porozumienia ponad religiami i pojednania między narodami. – To tutaj modlili się w 1989 kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki przed Mszą Pojednania w Krzyżowej – przypomniał gospodarz kościoła, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel. Spotkanie w Świdnicy i Krzyżowej dało początek pojednaniu polsko-niemieckiemu.

Prezydent Dutkiewicz wyliczał, jak wiele wojen i konfliktów trwa na świecie w tej chwili. Przywołał informacje o coraz większej skali zwycięstw politycznych partii, które kierują się ksenofobią i nienawiścią rasową. – Dlatego głęboki sens mają apele o pokój – podkreślił. Poproszony o wygłoszenie przesłania Jego Świątobliwość Dalajlama XIV przypomniał, że pokój zewnętrzny bierze się ze spokoju wewnętrznego. – Żadna matka nie rodzi dziecka w złości i agresji. Przychodzimy na świat w pokoju – przypomniał. Dodał też, że pokoju nie przyniosą  modlitwy. – Człowiek niszczy pokój, a więc na nas spada też odpowiedzialność, by go utrzymać. Nie oznacza to, że nie będzie konfliktu interesów. One zawsze były i będą, ale trzeba do problemów podchodzić w duchu wzajemnego zrozumienia, współczucia i dialogu – dodał.

Polacy, wy jesteście predestynowani, by być przykładem dla całego świata. Kiedy jechałem tutaj, patrzyłem przez okna na łąki i gospodarstwa. Wszystkie były zadbane! Obejścia i maszyny na polu bardzo czyste. Polacy, którzy tak wiele wycierpieli! Jesteście bardzo praktyczni, umiecie ciężko pracować i potrafiliście odbudować swój kraj. Staram się widzieć tylko dobre rzeczy, choć słyszałem i o tych niedobrych. Jutro wyjeżdżam, wy zostajecie tutaj i musicie sami rozwiązać swoje problemy, oby w duchu dialogu i zrozumienia – zakończył swoje wystąpienie.

Ostatnim akcentem spotkania było podpisanie apelu o pokój.

„Spotykamy się w wyjątkowym miejscu niezwykłego regionu, gdzie – mimo różnic światopoglądowych i religijnych, wynikających z jego długiej historii – w zgodzie współistnieli i współistnieją przedstawiciele wielu narodowości i kultur.

Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania, wspólnie apelujemy o pokój na świecie, pokój niezależny od poglądów, pochodzenia czy religii. Pokój, który jest możliwy zawsze, jeżeli tylko istnieje zrozumienie i miłość do drugiego człowieka.”

Apel podpisali:
Jego Ekscelencja Arcybiskup Józef Kupny
Jego Ekscelencja ks. Bp Jerzy Samiec (jako Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej)
J.E. ks. Bp Waldemar Pytel – Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w Polsce
J.E. ks. Bp Ignacy Dec – Biskup świdnicki
J.E bp. Włodzimierz Juszczak, Biskup Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce
ks. Mitrat Eugeniusz Cybulski, proboszcz parafii prawosławnej im. Cyryla i Metodego we Wrocławiu
rabin David Basok
pastor Edward Pawłowski, Przewodniczący Przymierza Pastorów
pan Moncef Bouhajeb, przedstawiciel Muzułmańskiego Centrum Wyznaniowego w imieniu Ali Abi Issy, imama.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułUkradli 80-latce 25 tysięcy złotych
Następny artykuł„Joko świętuje rocznicę” – premiera