Strona główna 0_Slider Tylko czarownice zbierają zioła z miedzy

Tylko czarownice zbierają zioła z miedzy

0

W poniedziałek, 15 sierpnia, gdy większość z nas ma wolne, katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli inaczej Matki Boskiej Zielnej. To czas, gdy z pól zebrano już plony, ale lato jest jeszcze w całej pełni, mimo że dni są nieco krótsze, a ranki i wieczory  bywają bardzo chłodne. Wianki, które przynoszono niegdyś do kościoła według pradawnej tradycji wiązano z 7 lub 77 ziół, ponieważ siódemka była w Starym Testamencie uważana za symbol doskonałości. Najczęściej, według pradawnych przekazów w bukiecie znajdowały się rumianek, mięta, melisa, bazylia, rozmaryn, lubczyk i nasturcja.

zioła

Na naszych terenach zwyczaj ten  sięga jeszcze czasów pogańskich. Na ofiarnych ołtarzach składały je ludy germańskie i słowiańskie. Początkowo święcono całe snopki, w bogatszych domach do kościoła wnosił je parobek.

W bukiecie oprócz ziół były też często makówki, czerwone jabłka nabite na patyk, kłosy zbóż, gałązki leszczyny, a nawet kapusta i cebula. W niektórych rejonach wzdragano się od zbierania ziół z miedzy, bo te miejsca były zarezerwowane dla czarownic. Było to charakterystyczne dla wierzeń ludowych rozgraniczenie dobrego i złego, czyli znanego i nieznanego – miedza stanowiła kres własności i stanowiła wrota nie tylko do cudzej własności, ale również do obszarów niezbadanych i niepewnych.  Uważano, że  zioła rosnące na takich granicznych miejscach   miały szczególnie dużą moc leczniczą. Ale tylko wówczas, gdy zostały zebrane ręką wiedźmy, czyli kobiety, która miała wiedzę – była mądra. W przeciwnym wypadku traciły swoją wyjątkową moc.

Dziś, wierni przynoszą do świątyni jedynie symboliczne, kwiatowe bukiety.

/red./

Poprzedni artykułVictoria zgarnia trzy punkty
Następny artykułKończy się Festiwal Bachowski w Świdnicy