Strona główna 0_Slider Święto Wojska Polskiego z apelem o szacunek

Święto Wojska Polskiego z apelem o szacunek [FOTO]

5

– Szanujmy historię faktów, a nie twórzmy historii interpretacji, bo tylko fakty się obronią – takim apelem zakończyła swoje wystąpienie prezydent Świdnicy. Beata Moskal-Słaniewska i wcześniej major Marek Tomaszewski przypomnieli znaczenie nazywanej „Cudem  nad Wisłą” bitwy z 1920 roku, w której rocznicę przypada święto Wojska Polskiego.

Święto Wojska Poslkiego 15.08 (1)

Świdnickie obchody, organizowane przez stowarzyszenia kombatanckie przy wsparciu Tadeusza Grabowskiego, nie należały nigdy do hucznych choćby z tego powodu, że w mieście nie ma już nawet Wojskowej Komendy Uzupełnień. Prężnie natomiast działają stowarzyszenia dawnych żołnierzy i Związek Strzelecki, który co roku właśnie 15 sierpnia przyjmuje ślubowanie od nowych członków.

W 96.rocznicę bitwy skromne uroczystości na placu Grunwaldzkim poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez przyjaciela środowisk kombatanckich ks. Jana Bagińskiego. Po modlitwie uczestnicy przeszli pod pomnik Zwycięstwa, gdzie przedstawiciele kombatantów, samorządów Świdnicy, gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i służb mundurowych złożyli kwiaty. Uroczystość poprowadził Tadeusz Bortnik, prezes świdnickiego oddziału Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Obchody uświetniła Świdnicka Orkiestra Dęta.

/red./

Poprzedni artykułHistoryczne zwycięstwo Karoliny
Następny artykułSpadł na skalną półkę