Strona główna 0_Slider W Szwajcarii o prawach dzieci

W Szwajcarii o prawach dzieci [FOTO]

0

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, prof. Ewa Jarosz, Społeczny Doradca RPD oraz Wiktoria, Weronika (świdniczanki) i Kornel – stanowili polską delegację podczas czwartej edycji międzynarodowej konferencji Children as Actors for Transforming Society (CATS) w szwajcarskim Caux.

28.07.2016 Caux sur Montreaux. Wizyta Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w Szwjacarii na konferencji CATS

CATS to spotkanie dzieci i młodzieży z całego świata, chcących mieć realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, wspólnie rozwiązywać problemy i dzielić się własnymi doświadczeniami. W wolnym tłumaczeniu to forum dzieci-aktorów w zmienianiu społeczeństwa. Podczas CATS młodzi ludzie wspólnie z dorosłymi uczą się współpracy i współdziałania w rozwiązywaniu poważnych problemów współczesnego świata.Tym razem  głównym tematem był realny wpływ dzieci na politykę („Od lokalności do globalności: jak będziemy wpływać na politykę?”).

W tym roku uczestnicy skupili się na trzech spośród 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, określonych w 2015 r. przez liderów Narodów Zjednoczonych. Cele wyznaczają kierunki międzynarodowych działań do 2030 r. Uczestnicy CATS dyskutowali przede wszystkim o likwidacji ubóstwa, dostępie do sprawiedliwej edukacji oraz równym traktowaniu dzieci poprzez różne instytucje.

– CATS to zaczarowane miejsce, gdzie każdy myśli o drugim. Każdy każdemu pomaga i o drugiego się troszczy. Kiedy gramy i bawimy się to zapominamy o rywalizacji, tutaj najważniejsza jest współpraca. Bardzo podobają mi się tutaj dyżury, np. w kuchni-wszyscy są równi i pracują dla innych. Jestem szczęśliwa, że mogłam reprezentować Polskę – zapewnia Weronika Jankowska ze Świdnicy, a jej siostra Wiktoria dodaje: w Caux nie było czasu na nudę. Poznajemy nowych ludzi, którzy przyjechali tu z całego świata, uczymy się wzajemnie swoich języków, poznajemy nowe potrawy. Te kilka dni spędzonych w Szwajcarii było cudowne. Tutaj dorośli szanują prawa dziecka. Nie mówią do nas, ale rozmawiają z nami. To jest niesamowite.

W trakcie wydarzenia pt. Wieczór zmian (Night of change) był również czas na przedstawienie polskiej perspektywie ochrony praw dziecka. Marek Michalak udekorował Jonathana Levy’ego, dyrektora CATS Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori.

CATS jest bardzo ważnym programem o zasięgu ogólnoświatowym pokazujący jak w praktyce dbać o podmiotowość dziecka i wdrażać Korczakowskie prawo dziecka do szacunku. Praw człowieka, w tym praw dziecka nie należy traktować wybiórczo. One wszystkie są ważne i należy je szanować. W szwajcarskim Caux w gronie przedstawicieli 43. państw przez tydzień pracowaliśmy (dorośli i dzieci, 300 osób) nad analizą i pomysłami wdrożenia prawa dziecka do partycypacji, uczestnictwa dzieci w życiu społecznym. O przestrzeganiu praw dziecka opowiadali młodzi ludzie z najdalszych zakątków świata. Wstrząsające były opowieści dzieci wojny z Kosowa, dzieci z terenów, gdzie trwają konflikty zbrojne (Gaza, Syria, Izrael…), czy dzieci, które opowiadały o konieczności pracy ponad ich siły (Azja, Afryka). Uczestnicy konferencji szczegółowo przeanalizowali wszystkie cele zrównoważonego rozwoju, swoje wnioski przekazali przedstawicielom ONZ, Rady Europy i Parlamentu Europejskiego. Zaciągnięto pewne zobowiązania, co rokuje na kontynuację. Cieszę się, że wśród uczestników tej światowej konferencji byli Polacy, w tym dwoje dzieci ze Świdnicy. Wiktoria i Weronika ze Stowarzyszenia SERCE aktywnie uczestniczyły we wszystkich warsztatach i sesjach plenarnych, obsługiwały polskie stoisko promocyjne oraz opowiadały o swoim kraju, mieście, organizacji. Mam nadzieję, że zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystają w Sercu i w szkole – podsumowuje Rzecznik Praw Dziecka.

/opr. red./

Poprzedni artykułZ mamą i tatą odkrywam Świdnicę
Następny artykułSkończył się remont drogi