Strona główna 0_Slider Świdniccy kombatanci wręczyli medale

Świdniccy kombatanci wręczyli medale [FOTO]

0

Świdnickie koło Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych uhonorowało medalami 9 osób, które aktywnie działają dla dobra weteranów.  Wśród wyróżnionych znalazł się wiceprezydent miasta Szymon Chojnowski oraz  pracownicy magistratu, radni, działacze organizacji pozarządowych i pracownik nadleśnictwa.

Koło liczy 156 osób, ale prawdziwych kombatantów jest już tylko 30. Cała reszta to wdowy po nich, zazwyczaj zaawansowane wiekowo.   – wyjaśnia Kazimierz Mazij, prezes  miejskiego koła związku kombatantów. – Dlatego tak bardzo doceniamy każdą pomoc, jaką otrzymują nasi często schorowani i nie wychodzący z domu koledzy i koleżanki.

Prezes, porucznik Kazimierz Mazij, liczy sobie już 92 lata i jak wspomina, sam z trójką towarzyszy broni zdobył Politechnikę berlińską. – Nie wiem co teraz z nimi dzieje, nie wiem nawet czy jeszcze żyją – opowiada. Sam prezes prowadzi bardzo aktywny tryb życia, odwiedza schorowanych kolegów i jeździ do Wrocławia, aby załatwiać w centrali ważne związkowe sprawy.

Odznaczenia wręczył Konstanty Ignaciuk prezes Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP.

Oryginalne podziękowanie za tak wielkie wyróżnienie wygłosił Piotr Bergander z Nadleśnictwa Świdnica, który zacytował obszerne fragmenty poematu Juliana Tuwima pt. „Kwiaty Polskie” poświęcone ojczyźnie, a zakończył tymi wersami:

„To z barwy, z linii, to z melodii

Chwila ojczyzną ci wyrośnie.

Zjawi się taka niewątpliwa,

Wyłączna, nie do podrobienia,

Że poznasz z echa, zwęszysz z cienia

To ona – twoja, własna, żywa.”

Uroczystość odbyła się w gmachu USC i była pierwszym punktem    powakacyjnej sesji rady miejskiej.

/red, foto:Anna Pawłowska/

Poprzedni artykułStraż pożarna wezwana do przypalonej kolacji
Następny artykułOjciec pobitego niemowlaka został zatrzymany