Strona główna 0_Slider Pokazy specjalne na Festiwalu Okiem Młodych

Pokazy specjalne na Festiwalu Okiem Młodych

0
9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”  w Świdnicy już wkrótce – między 12 a 18 września. W programie imprezy – poza zmaganiami konkursowymi – znalazła się także selekcja najciekawszych produkcji dokumentalnych z Polski i świata.
 Lo i stało się
 Gratką dla wszystkich miłośników polskiego dokumentu będzie niewątpliwie projekcja „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego, autora takich filmów jak „Inwentaryzacja” czy „Ojciec i syn”. Widz przez blisko półtorej godziny obserwuje trzy gadające głowy, które mierzą się z niewygodnymi emocjami. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania – reżyser serwuje grupową terapię publiczności, mówi dużo o współczesnej rodzinie, a pewna sztuczka filmowa, jaką zastosował podnosi ten dokument do rangi arcydzieła gatunku. Kolejną propozycją jest „Mnich z morza” w reżyserii Rafała Skalskiego, którego międzynarodowa premiera odbyła się na zakończonym niedawno festiwalu filmowym w Locarno. Film opowiada o Ballu, trzydziestoletnim Taju, który korzysta z uciech nocnego Bangkoku, jednak prastara tradycja, która mówi, że każdy prawdziwy mężczyzna powinien choć przez chwilę znaleźć się w klasztorze i stać buddyjskim mnichem. Ball bierze więc urlop w pracy, by pochylić się nad swym duchem. Wśród polskich filmów w programie „Okiem Młodych” znalazł się też „Koniec świata” Moniki Pawluczuk z 2015 roku – studium ludzkiej samotności transmitowanej nocami na falach Radia Łódź.
Zwiastun „Nawet nie wiem, jak bardzo Cię kocham”

Jednym z najbardziej ekscytujących tytułów międzynarodowej selekcji jest niewątpliwie „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga. Podobno pierwsza wiadomość wysłana dzięki pierwotnej wersji internetu w 1969 roku brzmiała „lo”. Zaczynając od tego niepozornego wydarzenia, Herzog zabiera nas w wielką, filmową wyprawę po świecie, gdzie galopujący rozwój technologii zaczyna coraz mocniej wyznaczać rytm życia człowieka.
Zwiastun filmu „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”:

Widzowie „Okiem Młodych” zobaczą też nominowany do Oscara 2014 w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego film „Brakujące zdjęcie” (reż. Rithy Panh) przywołujący poruszające wspomnienia z Kambodży pod krwawymi rządami Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Dokumenty, które trafią do programu wprost ze Skandynawii, pytać będą o to, na ile względna jest wolność, którą oferuje najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie („Facebookistan”, reż. Jakub Gottschau) oraz zastanawiać się, czy pogoda ducha i optymizm mają datę ważności („Optymistki”, reż. Gunhild Magnor).
Zwiastun filmu „Brakujące zdjęcie”:

Na 9. „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Poprzedni artykułRanny ptak w Nadleśnictwie Świdnica
Następny artykułŚKPR sparował z niemieckim Freiburgiem