Strona główna 0_Slider Gliniana makieta na półmetku

Gliniana makieta na półmetku [FOTO]

0

Ponad 30 kamienic i skomplikowana bryła Kościoła Pokoju złożą się na niezwykłą makietę ulicy Kościelnej w Świdnicy. Przez trzy dni społecznicy, mieszkańcy i goście z odległych krańców Polski uczestniczyli w lepieniu obiektów, które wkrótce trafią do pieca, a później stworzą wystawę na jednym z podwórek.

Gliniane kamienice ul. Kościelnej (2)Już przed rokiem ulica Kościelna miała swoje pierwsze święto. Tym razem do akcji zaangażowano mieszkańców, podopiecznych mieszczącego się właśnie tutaj Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” i seniorów z Domu Dziennego Pobytu Senior-Wigor, sąsiadującego z Kościelną. – Razem z koleżankami przyszłam tu już w piątek i wciągnęło mnie – śmieje się pani Dorota Balcerek. Seniorka niedzielę spędziła razem z wnuczką i z wprawą wykrawała w glinianych plackach okna. Obok pracowała Karolina Koguciuk, pochodząca aż z Lublina. – W tej chwili mieszkamy we Wrocławiu ze względu na moją pracę w Europejskiej Stolicy Kultury. W Lublinie zajmowałam się podobnymi akcjami, związanymi z podwórkami. Przyjechałam, żeby zobaczyć coś nowego i wesprzeć znajomych. Pomysł jest świetny, angażuje mieszkańców, można się przyjrzeć tej ulicy z innej strony.

Koordynatorka Akcji Maria Zięba przyznaje, że jeszcze sporo zostało do zrobienia. – Przed nami najtrudniejsze obiekty, Kościół Pokoju i budynki III LO. Mamy obiecane wsparcie ze strony szkoły, więc na pewno do 18 września wszystko będzie gotowe – mówi z przekonaniem.

Właśnie na 18 września planowana jest uroczysta prezentacja makiety na jednym z podwórek. Ulepione i wypalone w piecach budynki zostaną od środka podświetlone, a uroczystości będzie towarzyszył koncert.

Akcję prowadzi Fundacja Symbioza przy wsparciu miasta.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

 

Poprzedni artykułPaweł Fajdek wrócił do gry!
Następny artykuł19-letni motocyklista jechał za szybko