Strona główna Kultura Finał rezydencji artystycznej

Finał rezydencji artystycznej

0

W niedzielę 31 lipca zakończyła się trwająca trzy tygodnie rezydencja wrocławskiego skrzypka Roberta Bachary, który przygotowywał w Świdnicy komplet sonat i partit Jana Sebastiana Bacha na skrzypce solo.

Rezydencja Robert BacharaOstatni tydzień rezydencji rozpoczął się w multipubie Biała Dama – dzięki zaproszeniu właściciela skrzypek mógł zagrać w historycznym wnętrzu o niezwykłej atmosferze – odizolowanej od dźwięków świata zewnętrznego piwnicy z przełomu XIII-XIV wieku. Robert Bachara kontynuował swoją podróż po okolicach Świdnicy i zawitał do świetlicy wiejskiej w Pogorzale. Spotkał się z szalenie życzliwym przyjęciem mieszkańców – występ zamienił się planowanego krótkiego występu w pełnowymiarowy recital. Pod sam koniec rezydencji trafił do miejsca, gdzie muzyka Bacha rozbrzmiewa chyba nieczęsto. Wystąpił dla wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich i został przyjęty z uwagą – muzyka, jak wiadomo, łagodzi obyczaje. Sobota była dniem prawdziwego tour de force – od 21.30 do 00.30 muzyk wykonał komplet Bachowskich sonat i partit, które są prawdziwym opus magnum skrzypcowego repertuaru. Mimo późnej godziny przyjęcie było entuzjastyczne tak bardzo, że Robert Bachara wykonał jeszcze na bis jedną z wirtuozowskich sonat Johanna Josepha Vilsmayra. Zagrał go z taką energią, jak gdyby nie odczuwał zmęczenia po trzech godzinach grania z pamięci jednych z najtrudniejszych utworów skrzypcowych w historii. W niedzielę odbył się na placu przed wieżą ratuszową na świdnickim Rynku pokaz podsumowujący rezydencję „Bach!” A-i R Wro. Artysta zagrał do filmu, na którym utrwalone zostały kolejne przystanki jego świdnickiej podróży.

„Rezydencja „BACH!” realizowana jest we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, realizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Krzysztof Dix

Poprzedni artykułWypadek na niestrzeżonym przejeździe kolejowym [FOTO]
Następny artykułRemont Sprzymierzeńców z poślizgiem [FOTO]