Strona główna 0_Slider Data referendum w gminie Marcinowice wyznaczona

Data referendum w gminie Marcinowice wyznaczona

0

Wiadomo już, kiedy mieszkańcy gminy Marcinowice zadecydują, czy odwołać, czy zostawić na stanowisku wójta Władysława Gołębiowskiego. Komisarz wyborczy w Wałbrzychu wyznaczył datę przeprowadzenia referendum. To pierwsza taka próba zmiany władzy w trakcie kadencji na terenie powiatu świdnickiego.

Marcinowice4

Mieszkańcy gminy dwukrotnie pójdą do urn. 2 października wezmą udział w wyborach uzupełniających do Rady Gminy. Dwa tygodnie później, 16 października zadecydują, co dalej z obecnym wójtem. W Biuletynie Informacji Publicznej zostało opublikowane zarządzenie komisarza wyborczego, sędziego Macieja Ejsmonta w tej sprawie.

W czerwcu zawiązał się komitet referendalny. Część mieszkańców gminy zarzuca Władysławowi Gołębiowskiemu brak gospodarności, lekceważenie mieszkańców i dbanie wyłącznie o własny wizerunek. Wójt broni się i zaprzecza wszystkim zarzutom.

O sprawie obszernie pisaliśmy tu:

„Chcą odwołać wójta Marcinowic”

„Wójt Gołębiowski ripostuje”

 By samo referendum było ważne, w głosowaniu musi wziąć udział ponad 1600 uprawnionych mieszkańców gminy. Koszt referendum poniesie budżet gminy i jak liczą inicjatorzy, będzie to około 8 tysięcy złotych. Jak podaje Małgorzata Wilk, rzeczniczka prasowa Urzędu Gminy, referendum pochłonie około 20 tysięcy złotych.

W kadencji 2010-2014 w okręgu wałbrzyskim zostało przeprowadzonych 8 referendów o odwołanie wójta, burmistrza lub rady. Powodzeniem zakończyło się tylko jedno, w Lewinie Kłodzkim.

/asz/

Poprzedni artykułMistrzostwa Polski w Morawie
Następny artykułSobota pod kątem szczypiorniaka