Strona główna 112 Wykopali ludzką czaszkę

Wykopali ludzką czaszkę

5

Podczas prac ziemnych na ulicy Siennej w Świdnicy została wykopana ludzka czaszka. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo.

kawka_sienna3

Prace na ulicy Siennej.

Czaszkę znalazł archeolog, badający wykop pod nowy węzeł ciepłowniczy i wstępnie oszacował, ze może pochodzić z XVIII wieku, z czasu, gdy funkcjonowała Twierdza Świdnica. – Faktyczny wiek oceni biegły po badaniach w Zakładzie Medycyny Sądowej – uściśla Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy. Jak dodaje, czaszka nie nosi śladów po kulach czy uderzeniach. – W zaskakująco dobrym stanie jest uzębienie – dodaje prokurator. Na razie w wykopie nie znaleziono innych szczątków.

/asz/

Myśl poddana przez Czytelnika w komentarzu może jest dobrym tropem. Tak pisze dr Dobiesław Karst w „Archeologii Świdnicy i okolic”: „Niegdyś wyroki śmierci wykonywano w różnych miejscach (na Rynku, przed bramami miejskimi), jednak główne miejsce straceń, murowana szubienica, znajdowało się na wzgórzu u zbiegu ul. Wrocławskiej z ul. Łączną. W 1851 r. wykonano na nim ostatnią publiczną egzekucję (skazanego ścięto toporem).”

Swidnica24.pl Dobiesław Karst mówi, że w tym przypadku raczej może chodzić o żołnierza, który brał udział w oblężeniu twierdzy świdnickiej, a czaszkę znaleziono u podnóża wału łączącego fort szubieniczny z fleszą szubieniczną. Prawdopodobnie znalezisko może pochodzić z 1758 roku, z oblężenia Twierdzy Świdnickiej przez wojska pruskie. Mógł to być bardzo młody żołnierz, w wieku ok. 17-18 lat.

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułOgród Różany po zmroku [FOTO]