Strona główna Wydarzenia Świebodzice Widowiskowe zaprzęgi na ulicach

Widowiskowe zaprzęgi na ulicach [FOTO]

0

Niecodziennie na ulicach Świebodzic można zobaczyć stylowe bryczki, powożone przez panów w cylindrach czy panie w długich sukniach i kapeluszach. A takie właśnie obrazki mieliśmy okazję podziwiać w niedzielę, 24 lipca. Świebodzicki Rynek stał się bowiem odcinkiem terenowym IV Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia imienia Księżnej Daisy von Pless, odbywającego się w Książu – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

IMG_5040

Pierwsza bryczka pojawiła się w naszym Rynku tuż po godz. 9:00, w sumie zobaczyliśmy piętnaście powozów, które przyjechały do miasta od strony Bramy Książańskiej. Zadaniem powożących było zatrzymanie zaprzęgu na wyznaczonej linii, a następnie cofnięcie powozu na określoną odległość. Manewr cofania jest bardzo trudnym zadaniem dla zwierząt, ponieważ poruszanie się do tylu jest dla konia czymś nienaturalnym. Ale większość ekip świetnie sobie z tym poradziła, otrzymując gromkie brawa od zebranej pod ratuszem publiczności. Na świebodzickim Rynku była druga spośród czterech przeszkód, które zaprzęgi miały do pokonania na całej trasie.

Wśród uczestników dominowały ekipy z Polski, było także trzech reprezentantów Niemiec. Przejazdy robiły wrażenie, ponieważ nie tylko powozy, ale i powożący wyglądali niezwykle stylowo, stroje dostosowane były bowiem do epoki, z której powodził powóz lub regionu, jaki reprezentował.

/opr. red./

Fot. UM Świebodzice

Poprzedni artykułPieszych mają za nic [FOTO]
Następny artykułRzecznik Praw Dziecka w Mieście Dzieci [FOTO]