Strona główna Bez kategorii W Świdnicy napisali ikony

W Świdnicy napisali ikony [FOTO]

1

Specyficzna forma, treść wyłącznie teologiczna oraz bardzo charakterystyczna, naturalna technika – tak w skrócie można opisać nieopisywalne dzieła sztuki, czyli ikony. Do ich powstania, oprócz talentu potrzebna jest cierpliwość i precyzja – cechy które we współczesnych czasach należą do rzadkości. Wernisaż w bibliotece - 8.07.2016r (25)

Fot. Artur Ciachowski

W gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy po raz 9. zostały zaprezentowane efekty warsztatów pisania ikon. Bo ikony się pisze, a nie maluje. Rokrocznie pod okiem Michała Boguskiego, wybitnego znawcy tematu, byłego dyrektora Muzeum Ikon Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, grupa adeptów zgłębia tajniki tej trudnej sztuki.

Najbardziej cieszy, że warsztatami interesuje się  coraz więcej osób. Są tacy, którzy uczestniczą w zajęciach od samego początku, ale przychodzą też nowi chętni. Najpiękniejsze jest właśnie to nieustanne zainteresowanie. Czasami pojawia się cała rodzina. Najlepszym przykładem jest pan, który przychodził z córką, a ona siadała do pracy z maleńkim dzieckiem u booku – wspomina Michał Boguski.

 Trudna sztuka pracy przy tworzeniu ikon jest możliwa dzięki przychylności proboszcza parafii św. Mikołaja w Świdnicy księdza Piotra Nikolskiego. Ikony w bibliotece są wyjątkowe – powstały z pasji wielu osób. Warto się o tym przekonać.

fil

Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Prawdziwy facet
Następny artykułTargi „Zdrowie ma smak” czekają na wystawców