Strona główna Temat dnia Pół TBS, pół komunalny

Pół TBS, pół komunalny [FOTO]

5

Budynek przy ulicy Spółdzielczej 2 gotowy. Charakterystyczną kamienicę z balkonami wybudowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego, ale połowa mieszkań ma status komunalnych.

OTWARCIE BUDYNKU TBS - 29.07.2016 -  (6)

Przez wiele lat w tym miejscu straszyła dziura po rozpoczętej budowie. Inwestor zbankrutował, a teren postanowiła przejąć miejska spółka. Budynek robi wrażenie, mieszkania są ładne, ale problemem pozostało otoczenie, czyli zaniedbane śródmiejskie podwórka. – Początkowo planowaliśmy sprzedać mieszkania w systemie 50% opłaty początkowej i spłata reszty należności w ratach przez 30 lat. Mimo akcji reklamowej nie udało nam się znaleźć chętnych – przyznał podczas dzisiejszego uroczystego otwarcia obiektu prezes Mirosław Gałek. Zdecydowano więc, że 23 mieszkania będą dostępne na zasadach obowiązujących w TBS, a 20 stanie się mieszkaniami komunalnymi. – Lokatorzy z listy oczekujących już zostali wybrani, oglądali swoje mieszkania i wkrótce otrzymają klucze – dodaje prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Mieszkania TBS i komunalne różnią się wysokością opłat. Czynsz w tych pierwszych to 4% wartości metra kwadratowego (11,5 zł), a w komunalnych 3% (ok. 9 zł). W skład czynszu nie wchodzi ogrzewanie ani ciepła woda.

W tej chwili w kolejce oczekujących na mieszkania komunalne jest 330 osób, a na mieszkania w ramach TBS-u – 150. Najprawdopodobniej jesienią Towarzystwo rozpocznie budowę kolejnych dwóch budynków. Obecnie w zasobach TBS-u są 294 mieszkania.

Budynek wraz z zagospodarowaniem terenu zaprojektowany został przez Pracownię Projektową „JaKon” Jacek Grzelak z Wrocławia. Roboty budowlane rozpoczęły się w październiku 2014 roku, ich wykonawcą była wyłoniona w przetargu firma SIRBUD – MINARI SA – lider oraz CENTRUM BUDOWLANE SIRBUD – Daniel Sip, Dorota Barańska SJ – partner.  Łączna wartość inwestycji to 7 mln 433 tys. zł, z czego 3 mln 410 tys. pochodziły z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Budynek posiada parking podziemny z 23 miejscami postojowymi, 2 lokale usługowe oraz 43 mieszkalne (18 jednopokojowych, 17 dwupokojowych i 8 trzypokojowych). W skład wyposażenia mieszkań wchodzą m.in. panele podłogowe, płytki na podłogach i ścianach, biały montaż w łazienkach i kuchniach. Budynek wyposażony jest w windę osobową, kotłownię gazową zaopatrującą mieszkania w centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, instalację teletechniczną światłowodową.

/red./

Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułMPK skontroluje bilety
Następny artykułKarolina wygrywa z Kuźnią i dziś zagra z Polonią-Stal