Strona główna Temat dnia Ogród różany z fontanną prawie gotowy

Ogród różany z fontanną prawie gotowy [FOTO]

3

Leonardo da Vinci, Królowa Elżbieta, Fryderyk Chopin, czy św. Tereska. To tylko niektóre z 18 gatunków kwiatów posadzonych w Ogrodzie Różanym, który powstał w miejscu dawnego skweru przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego w Świdnicy.

Ogród Różany - 7.07.2016r (26)fot. Artur Ciachowski

Staraliśmy się odtworzyć ogród z początków ubiegłego wieku – wyjaśnia Halina Gołda – Krajewska architekt krajobrazu. – Mieliśmy do dyspozycji bardzo wiele zdjęć, które pomogły w przywróceniu temu miejscu dawnej świetności, choć oczywiście nie wszystkie gatunki róż przetrwały do czasów współczesnych.

Miejsce już teraz wygląda imponująco, choć na jego prawdziwe piękno trzeba będzie poczekać jakieś dwa, trzy lata dopóki w pełni nie rozkwitną wszystkie gatunki roślin. Mimo że ogród jest swego rodzaju powrotem do przeszłości, pomyślano także o czworonogach, których właściciele zapewne będą chcieli przysiąść na ławeczkach wokół fontanny. Z myślą o psach w dyskretnym miejscu zbudowano toaletę, a wszystko po to, aby nie zaśmiecały młodej szmaragdowej trawy rosnącej  wzdłuż alejek spacerowych. Całość przedsięwzięcia to koszt 918 tys. zł, mimo iż początkowo szacowano, że rewitalizacja tego miejsca przekroczy 1mln 100 tys. zł.

Dziś został dokonany odbiór techniczny obiektu, ale mieszkańcy będą mogli odwiedzać ogród za jakieś  2 tygodnie,  gdy zostanie zainstalowany monitoring.

fil

Poprzedni artykułBasen w Żarowie od września
Następny artykułChcieli eksmitować chorych? Miasto się broni