Strona główna Sport Pływanie Historyczny sukces Rekina Świebodzice

Historyczny sukces Rekina Świebodzice

0

Wielkim sukcesem Klubu Sportowego Rekin Świebodzice zakończyły się pływackie Mistrzostwa Polski juniorów młodszych (14-latkowie) rozgrywane w dniach 8-10 lipca w Olsztynie. Hanna Zawadzka została podwójną wicemistrzynią Polski, a do tego dorzuciła jeszcze brąz. Są to pierwsze medale w historii świebodzickiego klubu wywalczone na Mistrzostwach Polski.

pływanie

Na zawodach w Olsztynie Świebodzice reprezentowali: Marcelina Glejzer, Zuzanna Grylewicz, Alicja Maziar, Marta Proce, Hanna Zawadzka, Andrzej Damsz, Miłosz Knihnicki i Stanisław Tokarski. Na starcie stawiło się łącznie 606 zawodników (289 dziewczynek i 317 chłopców) ze 150 klubów z całej Polski. Mistrzostwa odbywały się na zasadzie eliminacji i finałów w każdej konkurencji. Eliminacje odbywały się w bloku porannym każdego dnia, natomiast finały rozgrywane były w blokach popołudniowych. Każdy dzień zawodów kończył się rywalizacją sztafet. Zawodnicy już w czwartek odbyli trening na basenie w Olsztynie, aby jak najlepiej zapoznać się z obiektem przed najważniejszymi startami w tym sezonie na długim 50-metrowym basenie. Wieczorem trener przeprowadził odprawę z zawodnikami, aby jak najlepiej rozpocząć mistrzostwa z udziałem naszych pływaków.

Pierwszy dzień zawodów rozpoczęto od dystansu 50 metrów stylem dowolnym. Bardzo emocjonujące starty naszych zawodników w tej konkurencji zaowocowały repasażem do eliminacji z udziałem Miłosza Knihnickiego. Niestety Miłoszowi nie udało się zakwalifikować do finałów. Kolejnym dystansem sprinterskim było 50 metrów stylem klasycznym. „Rekinowe żabki” choć nie sięgnęły po finały, to jednak spisały się znakomicie, poprawiając swoje życiówki. Jedyna 100-metrowa konkurencja pierwszego dnia rozgrywana była w stylu motylkowym. Tutaj fantastycznym startem popisała się Hania Zawadzka uzyskując drugi czas eliminacji i kwalifikacje do finału A.

Po motylku przyszła kolej na nieco dłuższe dystanse – 200 metrów stylem dowolnym i grzbietowym. Nasi pływacy w tych konkurencjach spisali się równie dobrze, jak w poprzednich i ustanowili swoje nowe rekordy życiowe. Hania Zawadzka znów uzyskała drugi czas eliminacji i weszła do finału A. Konkurencją zamykającą starty eliminacyjne pierwszego dnia było 400 metrów stylem zmiennym. Na tym ciężkim dystansie swoje siły sprawdziła tylko jedna nasza zawodniczka Marta Proce, ustanawiając swoją nową życiówkę.

Zmagania finałowe z udziałem Hanny Zawadzkiej cała drużyna Rekina oglądała z zapartym tchem, roniąc ze wzruszenia niejedną łezkę. Emocje związane ze startami w finałach były olbrzymie, gdyż po raz pierwszy nasza zawodniczka startowała na tak wysokiej pozycji w finale A. Hania niesiona fantastycznym dopingiem współzawodników, rodziców oraz trenera w pięknym stylu pokonała swoje rywalki w finale 100 m stylem motylkowym i wywalczyła wicemistrzostwo Polski w tej konkurencji. Parominutowa przerwa pomiędzy finałami Hani spowodowała, że nasza zawodniczka nie zdołała w pełni odzyskać sił. Finał 200 metrów stylem dowolnym, po bardzo ciężkiej walce z najlepszymi zawodniczkami w kraju, Hania zakończyła na trzecim miejscu. Po raz pierwszy w 10-letniej historii KS Rekin Świebodzice, zawodnik klubu zdobył medal Mistrzostw Polski. Hania zapisała się w historii klubu – wyznaje dumny trener Krzysztof Winiarczyk.

Drugi dzień mistrzostw tak jak pierwszy rozpoczęły dystanse sprinterskie – 50 metrów stylem motylkowym i grzbietowym. Hanna Zawadzka po raz kolejny pokazała swoją klasę uzyskując piąty czas eliminacji i kolejny raz kwalifikując się do finału A w stylu motylkowym. Ze sprintu pływacy przeskoczyli na długi dystans 400 metrów stylem dowolnym, a następnie 200 metrów stylem klasycznym i zmiennym. Stres startowy towarzyszący często zawodom tak wysokiej rangi, chwycił niektórych naszych zawodników w swoje szpony. Nie każdemu udało się poprawić swoje czasy, jednak wszyscy walczyli do końca. W konkurencji 400 metrów stylem dowolnym Hania ponownie udowodniła, że należy do elity pływackiej naszego kraju i z dwunastym czasem dostała się do finału B. Po konsultacji z trenerem zrezygnowała jednak z udziału w finale B, koncentrując swe siły na finale A motylka. Finałowy start Hanny Zawadzkiej zakończył się kolejnym tytułem wicemistrzyni Polski.

Niedzielna rywalizacja na Mistrzostwach Polski okraszona już była zmęczeniem trzydniowych zawodów, jednak pomimo to Rekiny w tym ostatnim dniu zawodów zebrały swe wszystkie siły i pokazały że walczą do końca. W trzecim dniu zmagań zawodnicy startujący w poszczególnych konkurencjach niemal w 100 % poprawili swoje życiówki. Zawody zakończyła rywalizacja sztafet w konkurencji 4×100 metrów stylem zmiennym. Dziewczęta w składzie: Alicja Maziar, Hanna Zawadzka, Marcelina Glejzer i Marta Proce w pięknym stylu wywalczyły 12. miejsce. Tegoroczne Mistrzostwa Polski juniorów (14 lat) zapisały się w historii klubu w najpiękniejszy sposób, jaki można sobie wymarzyć. Zawodniczka Hanna Zawadzka wywalczyła dwa srebra i brąz. W klasyfikacji punktowej KS Rekin Świerbodzice znalazł się na 35. miejscu spośród 150 klubów. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie – zostały ustanowione cztery rekordy Polski, a aby móc zakwalifikować się do finałów zawodnicy musieli uzyskiwać czasy o kilka sekund lepsze niż w roku ubiegłym. Zawody zarówno wśród zawodników jak i u trenera oraz rodziców (wiernych kibiców) wywołały bardzo wiele emocji. Zawodnicy przeżyli kolejne doświadczenia, stanowiące doskonałą szkołę życia. Gratulujemy wszystkim zawodnikom wspaniałych rezultatów i życzymy udanych w pełni zasłużonych wakacji. Bardzo dziękujemy wszystkim zawodnikom za dostarczenie wspaniałych przeżyć podczas zawodów i czekamy na kolejne. Wierzymy, że za rok będziemy mogli cieszyć się medalami mistrzostw każdego z was – kończy trener Krzysztof Winiarczyk.

Trenerami prowadzącymi zawodników są: Krzysztof Winiarczyk, Jacek Rapczyński i Mariusz Piwowar.

Osiągnięcia indywidualne:

Marcelina Glejzer
50 m kl – 41,90
100 m kl – 1:25,57
100 m dw – 1:10,83
50 m mt – 33,60
200 m zm – 2:45,65

Zuzanna Grylewicz
50 m mt – 35,26
100 m mt – 1:25,23
50 m dw – 32,37
100 m dw – 1:12,24

Alicja Maziar
100 m dw – 1:07,44
400 m dw – 5:02,49
50 m gr – 34,81
100 m gr – 1:13,43
200 m gr – 2:37,41

Marta Proce
100 m dw – 1:06,96
100 m gr – 1:16,09
200 m gr – 2:39,84
200 m zm – 2:43,51
400 m zm – 5:53,98

Hanna Zawadzka
200 m dw – finał A – 2:11,61 – III miejsce
400 m dw – 4:44,58
800 m dw – 9:48,05
50 m mt – finał A – 29,02 – II miejsce
100 m mt – finał A – 1:04,65 – II miejsce

Andrzej Damsz
50 m dw – 28,02
100 m dw – 1:02,02
50 m kl – 35,27
100 m kl – 1:18,88
200 m kl – 2:50,77

Miłosz Knihnicki
50 m dw – 27,02
100 m dw – 1:00,65
200 m dw – 2:12,51
50 m mt – 31,20

Stanisław Tokarski
50 m dw – 28,55
50 m gr – 32,72
100 m gr – 1:12,62
200 m gr – 2:38,77
200 m zm – 2:45,82

Poprzedni artykułPrzebiegł wybrzeże dla niepełnosprawnych w Świebodzicach
Następny artykuł25 lat więzienia za zabójstwo w Świdnicy