Strona główna Bez kategorii Festiwal Bachowski: Powitanie z wysokiego C

Festiwal Bachowski: Powitanie z wysokiego C [FOTO]

0

Laureatka nagrody Grammy i wielu innych prestiżowych wyróżnień otworzyła XVII edycję Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Akademie für Alte Musik Berlin wykonaniami utworów Tellemanna, Marcello i Bacha urzekła festiwalową publiczność, która w piątkowy wieczór  wypełniła Kościół Pokoju.

KONCERT W KOŚCIELE POKOJU - 29.07.2016 -  (4)

Berlińska orkiestra kameralna istnieje nieprzerwanie od 1982 roku i specjalizuje się w wykonaniach muzyki dawnej w takim brzmieniu, w jakim słyszeli ją współcześni Bachowi i pozostałym mistrzom tego okresu. Georg Kallweit z pasją poprowadził koncert, którego gwiazdą stała się Xenia Loeffer, czarująca perfekcyjnym wykonaniem partii na obój. Szczególnie pięknie zabrzmiał jednak koncert na czworo skrzypiec Tellemanna, zachwycając wysoką kulturą wykonania i wrażliwością muzyków.

Zanim jednak Berlińczycy zabrali publiczność w muzyczną podróż, festiwal symbolicznie otworzyli prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i biskup Waldemar Pytel. Niespodzianką było przekazane koncertmistrzowi Georgowi Kallweitowi batuty, znalezionej podczas remontu dużych organów w Kościele Pokoju.

Przed melomanami ponad dwa tygodnie spotkań z muzyką w najlepszym wykonaniu. Już dzisiaj (30 lipca) wyjątkowe wydarzenie – mistrzowski koncert ekscentrycznego, nazywanego organistą wszechczasów, Camerona Carpentera, który zagra na instrumencie przywiezionym z USA. Publiczność usłyszy utwory Piazzolli, Bacha, Wagnera, Czajkowskiego i autorskie improwizacje muzyka. Początek koncertu o godzinie 18.00 w Kościele Pokoju.

To jednak nie wszystkie spotkania. O 11.00 w kościele w Pożarzysku zaczyna się muzyczne Śniadanie na trawie, na które koniecznie trzeba zabrać kosz z przysmakami i koc. Na zakończenie dnia o 21.30 w świdnickim kościele św. Józefa koncertował będzie Robert Bachara.

PROGRAM FESTIWALU BACHOWSKIEGO. KLIKNIJ!

/asz/

Zdjęcia Anna Pawłowska

Pod patronatem Swidnica24.pl

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Kolor do słuchania
Następny artykułDomy na kółkach zjadą do Świdnicy