Strona główna Wydarzenia Świebodzice Dzień Dawcy Szpiku

Dzień Dawcy Szpiku

0

W najbliższą sobotę, 16 lipca w Świebodzicach będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku. Białaczka to choroba, która atakuje przede wszystkim młodych ludzi. Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma nowotwór krwi.

dawca_szpiku

Dla wielu chorych jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Każda zarejestrowana osoba zwiększa szansę na uratowanie czyjegoś życia. Akcja „Podziel się życiem” rozpoczyna się w rynku o godz. 10.00 i potrwa do 15.00. W razie deszczu – zostanie przeniesiona do siedziby współorganizatora, czyli do Centrum Rozwoju Funaberia przy ul. Wałbrzyskiej 31a/1. W bazie dawców DKMS jest już zarejestrowanych ponad 900 tysięcy osób, ale jedynie nieco ponad 3 tysiące oddało swój szpik potrzebującym.

Dawcą może zostać osoba, która nie ukończyła 55 roku życia. Młodzi ludzie, którzy zgłaszają się do bazy potencjalnych dawców szpiku, muszą pamiętać, że będą w niej zarejestrowani przez wiele lat. Zgłaszając się należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem – dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Przed zgłoszeniem można zjeść śniadanie i wypić co najmniej jedną szklankę płynu. Sama procedura rejestracji trwa około 30 minut.

/opr.red/

Poprzedni artykułNiebezpieczny wyjazd z ulicy Częstochowskiej [FOTO]
Następny artykułOżywią świdnickie podwórka