Strona główna Kultura Twarze dla potomnych

Twarze dla potomnych [FOTO]

0

– Wspaniały pomysł! Robię to dla swoich dzieci i przyszłych wnuków – mówi Joanna, która jako pierwsza zgodziła się zrobić odlew swojej twarzy. Maska wraz z 99 kolejnymi stworzy unikalne w skali Polski dzieło – Twarze Dolnego Śląska.

Odlew Twarzy (15)

– Świdnica jest pierwsza – mówi Aleksander Borto, artysta plastyk z Wrocławia. Unikalny projekt znalazł uznanie u kilku partnerów (w Świdnicy to m.in. Galeria Świdnicka, Świdnicki Ośrodek Kultury i Urząd Miejski), udało się także pozyskać dotację. Proces tworzenia dzieła zaczyna się od odlewu twarzy. Artystyczny warsztat został rozłożony w Galerii Świdnickiej. – Twarz pokrywam gipsem, a później odlew zostanie wypełniony materiałem. Takie wierne odwzorowanie twarzy znajdzie się na płaskorzeźbie. Cały projekt nazwałem „Twarze Dolnego Śląska” – dodaje artysta.

Wykonanie odlewu zajmuje około 20 minut. – To znakomity czas, by odpocząć, pomyśleć – zachęca Aleksander Borto, który wraz z zespołem czeka na mieszkańców Świdnicy w Galerii Świdnickiej dzisiaj do 20.00, w środę 22 czerwca również w Galerii Świdnickiej od 12.00 do 20.00 i w czwartek, 23 czerwca od 12.00 do 20.00 na świdnickim Rynku (w razie niepogody w MBP przy ulicy Franciszkańskiej).

wizualizacja

Trwają rozmowy z kurią świdnicką, by płaskorzeźba mogła powstać na murze przy ul. Spółdzielczej, a sam artysta ma nadzieję, że uda mu się pozyskać kolejne środki na kontynuację projektu.

/asz/

Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułRoztrzaskał butelkę na zabytku [FOTO]
Następny artykułLiczą na kibiców ze Świdnicy!