Strona główna Kultura Świdniczanka w głównej roli w Teatrze Wielkim

Świdniczanka w głównej roli w Teatrze Wielkim

0

Alicja Bajorek, tancerka ze Świdnicy została dostrzeżona przez choreografów ze słynnego zespołu Marty Graham i wystąpi w roli głównej Wybranki ze „Święta Wiosny” w premierowym spektaklu „Święto Wiosny/Krzesany” przygotowanym w Teatrze Wielkim w Łodzi.

alicja_bajorek1

Alicja Bajorek tańczy od 11 lat: zaczynała w ognisku muzycznym we Wrocławiu, by potem kontynuować naukę w Szkole Baletowej w Bytomiu, gdzie dzieliła czas na naukę i naukę tańca. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal z gratulacjami w Międzynarodowym Konkursie Tańca „Odysse de la Dance” w Lyonie, wyróżnienie specjalne za osobowość sceniczną w VIII Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych, nagrodę prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury „Wena 2013” w kategorii taniec oraz nagrodę specjalną Fundacji Ballet w VI Międzynarodowym Konkursie Baletowym „Złote Pointy” w Szczecinie. Od października studiuje pedagogikę tańca na Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Łodzi.

alicja_bajorek2

Alicja Bajorek

Z Teatrem Wielkim w Łodzi związana jest od września 2015 roku i angaż do głównej roli w spektaklu baletowym w tak krótkim czasie jest wielkim wydarzeniem.

Spektakl oparty jest na balecie Igora Strawińskiego „Święto Wiosny”, który opowiada o pogańskich obrzędach z terenów Rusi. Jego premiera w Paryżu wywołała skandal.

alicja_bajorek

Alicja Bajorek

Baletową oprawę dzieła stworzyła ikona tańca współczesnego, nieżyjąca już Martha Graham.  W swoich inscenizacjach dążyła do wyeksponowania ruchu i oczyszczenia go z wszelkiej zbędnej ornamentyki.Sądziła, że tancerka nie powinna być dla widzów baśniowym zjawiskiem, uroczą wróżką czy romantyczną zjawą, ale cząstką ludzkości, emanacją ludzkiej istoty i tego, co jest w niej głęboko ukryte. Każda kompozycja wymaga, zatem nowych środków wyrazu, czerpanych z ruchów naturalnych, które mogą stać się bardziej wzmożone, intensywne, czasem nawet zdeformowane.

/wrt/

zdjęcia: archiwum prywatne A. Bajorek

Poprzedni artykułDni Goethego już w weekend
Następny artykułŚwidniccy triathloniści w formie