Strona główna Temat dnia Świdnica kontra dym z komina

Świdnica kontra dym z komina

16

Obok Wrocławia i Legnicy Świdnica jest w wąskim gronie miast, które chcą rozprawić się z trującymi pyłami. Jest szansa na pozyskanie aż 10 milionów złotych ze środków unijnych na wymianę w domach jednorodzinnych  pieców węglowych na gazowe. Na początek wynajęta przez miasto ekspercka firma BMT sprawdzi, jaka jest skala problemu.

nonferencja niska emisja

Prowadzone przez dwa lata badania powietrza w Rynku nie zostawiają złudzeń – zwłaszcza jesienią i zimą dopuszczalne normy stężenia trujących pyłów są znacznie przekroczone. 7 stycznia 2016 roku ta wartość była aż 4 krotnie wyższa od przewidzianej przepisami. – Musimy uświadomić mieszkańcom, że sami robią krzywdę sobie i swoim dzieciom, korzystając z pieców opalanych węglem – nie owijała w bawełnę prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska podczas konferencji prasowej, prezentującej zamierzenia programu „Niskiej emisji kominowej”. -Przygotowując się do wykorzystania środków z obecnego budżetu UE w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej i tzw. ZIT-u Świdnica jako ważną potrzebę wskazała właśnie inwestycje w czyste powietrze. – Konkursy jeszcze nie zostały ogłoszone, terminy maja być podane pod koniec czerwca, ale w tych 900 milionach dla całej Aglomeracji „zarezerwowanych” jest 10 milionów złotych właśnie na ten cel dla Świdnicy. Oczywiście wszystko zależy od dobrze napisanego wniosku, ale nie zamierzamy stracić takiej szansy – dodaje prezydent.

zapylenieSlajd z prezentacji Wojciecha Boreckiego.

Wojciech Borecki z BMT Polska, który przygotował opracowanie dotyczące niskiej emisji kominowej w Świdnicy wyjaśnia, że dotacje mogą sięgnąć 85% inwestycji. – Ta inwestycja to projekt, audyt energetyczny i wreszcie wymiana pieca – wyliczał. W Świdnicy jest 2120 domów jednorodzinnych. Jak szacowali gospodarze konferencji, kwestia wymiany ogrzewania może dotyczyć około 10% domków. – Chcemy zdiagnozować skale potrzeb – zapowiada Wojciech Borecki. – Dlatego w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona akcja zbierania danych poprzez krótkie ankiety. Wypełnienie i odesłanie ankiety nie rodzi żadnych zobowiązań. Przystąpienie do programu ograniczania niskiej emisji kominowej jest, i do końca będzie, całkowicie dobrowolne. Osoby, które nie odeślą wypełnionych ankiet nie tracą możliwości przystąpienia do programu, jednak przy większej liczbie osób zainteresowanych pierwszeństwo będą mieli ci, którzy zechcą poświęcić kilka minut na wypełnienie ankiety i jej zwrot do Urzędu Miasta, listem lub osobiście.

Ankiety zostaną dostarczone do skrzynek pocztowych, istnieje również możliwość  pobrania drogą elektroniczną – są dostępne na stronie internetowej UM Świdnica. KLIKNIJ.

Wymiana pieców w domkach jednorodzinnych to tylko część planów. Świdnica chce część pozyskanych środków przeznaczyć także na budowę ścieżek rowerowych. Kolejnym etapem będzie pozyskanie środków także na piece w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych.

Miasto wdraża w życie inny program. Dzięki KAWCE do miejskiej ciepłowni zostaną podłączone nowe części miasta. Wnioski o udział w programie złożyło 900 osób. Najszybciej na przyłączenie mogę liczyć mieszkańcy ulicy Siennej.

/asz/

Poprzedni artykułEdukacja specjalnej troski
Następny artykułUgotowali w nagrodę