Strona główna Wydarzenia Strzegom Skała zmienia się w pomnik

Skała zmienia się w pomnik [FOTO]

0

Trwają prace nad pomnikiem Stefana Żeromskiego, patrona Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu, który zostanie zamontowany przed budynkiem szkoły już w sierpniu. Oficjalne odsłonięcie nastąpi 24 września podczas VI Zjazdu Absolwentów LO.

zeromski_pomnik
Monument będzie miał 3 metry wysokości i wagę 4 ton. Wykucia pomnika podjął się strzegomski rzeźbiarz Jerzy Zysk, który wykonał już styropianowy model popiersia pisarza.

Wykonanie modelu w styropianie, w skali 1:1, jest niezbędne, ponieważ podczas prac w granicie nie ma już miejsca na pomyłki. Każdy fałszywy ruch, nieprecyzyjne określenie proporcji jest nieodwracalne. Na tym polega cała trudność pracy w tym materiale – mówi Jerzy Zysk.

Granitowy blok ufundowali absolwenci LO: Natalia i Tomasza Gromiec oraz Beata Ślempa (Kamieniarstwo D.&J. Gromiec). Blok został wycięty i przetransportowany do pracowni Jerzego Zyska. Pierwsze efekty już widać.

– Zamontowanie pomnika przed budynkiem szkoły będzie okazją, aby w sposób szczególny uczcić wspaniałego pisarza, a zarazem patrona szkoły – powiedział Tomasz Marczak, dyrektor LO – Zjazd Absolwentów LO jest do tego najlepszym pretekstem. To pierwszy w Polsce granitowy pomnik Żeromskiego, który będzie zlokalizowany przy szkole noszącej jego imię i posiadający tak imponujące wymiary” – uważa Tomasz Marczak.

Monument pojawi się również na rynku podczas Święta Granitu Strzegomskiego. Klasa dziennikarska, która tradycyjnie rozstawi namiot „Głosu Liceum”, zbierze opinie mieszkańców i wykona zdjęcia na tle pomnika wszystkim zainteresowanym.

Fotorelacja z tego święta, wraz ze zdjęciami społeczności LO i materiałami z życia szkoły zostanie wmurowana w fundament pomnika.

/opr.red/

zdjęcia LO w Strzegomiu

Poprzedni artykułMiasto Dzieci czeka na przyjaciół
Następny artykułRodzinna zabawa w Witoszowie [FOTO]