Strona główna Wydarzenia Świdnica Plany ważne dla rowerzystów

Plany ważne dla rowerzystów

4

Świdnica przygotowuje projekty dotyczące rozbudowy infrastruktury dróg rowerowych na terenie miasta i chce uzyskać dla nich dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020. Czy nastaną lepsze czasy dla poruszających się rowerami?

rowery 2 (47)

Największe nadzieje wiąże się w magistracie z działaniem związanym z wdrażaniem strategii niskoemisyjnych zakładających inwestycje ograniczające indywidualny ruch zmotoryzowany w centrach miast: drogi rowerowe, ciągi piesze.

Do tegorocznych naborów przygotowywane są następujące projekty:

– domknięcie pierścienia wokół osiedla Zawiszów czyli budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela od ul. Andersa do Henryka Pobożnego i wzdłuż tej ulicy do ronda przy ul. Kazimierza Wielkiego

– wyprowadzenie ruchu rowerowego z osiedla Zawiszów w kierunku centrum miasta czyli budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela i Waleriana Łukasińskiego.

– wyprowadzenie ruchu rowerowego z osiedla Zarzecze poprzez budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Mikołaja Kopernika wraz z budową kładki rowerowej na rzece Bystrzyca.

– budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Nadbrzeżnej od ul. Wodnej do Wrocławskiej.

– budowa ciągu pieszo-rowerowego od ul. Sportowej do ul. Westerplatte wraz z budową kładki pieszo-rowerowej.

– budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Janusza Korczaka i Leśnej od ul. Wałbrzyskiej do szpitala Latawiec.

Dodatkowo w ramach przygotowanych dokumentacji technicznych przebudowy ulic w mieście przewiduje się budowę ścieżki rowerowej na całej długości ul. Kraszowickiej, połączenie ciągu pieszo-rowerowego od ul. Sportowej z ul. Kraszowicką oraz kontrapas rowerowy wzdłuż ul. Traugutta. Pisaliśmy też o współfinansowanej przez powiat, gminę i miasto  budowie jeszcze w tym roku ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Kochanowskiego.

W ramach współpracy z Województwem Dolnośląskim w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wykonany będzie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Przemysłowej od ul. Metalowców do osiedla Kolonia oraz wzdłuż ul. Łącznej od ul. Esperantystów do ul. Nadbrzeżnej.

To tylko tyle i aż tyle – powiedział Świdnica24.pl Marcin Paluszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta, gorący orędownik poruszania się na rowerach – ubolewam, że na razie nie są brane pod uwagę połączenia osiedla Młodych z centrum, ale sam plan stanowi duży krok do przodu.
Nie ma jednak powodów do hurraoptymizmu – to tylko plan oparty na potencjalnym źródle finansowania. Solidnym, ale tylko potencjalnym.

/wrt/

Poprzedni artykułBasen lekarstwem na upały
Następny artykułAgencja AP o morderstwie na Dominikanie