Strona główna Temat dnia Nie ma chętnych na 500+

Nie ma chętnych na 500+

2

Według szacunków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy do programu Rodzina 500+ zgłosiła się połowa uprawnionych. Wypłaty dla wniosków złożonych do 1 lipca będą zawierać wyrównanie od 1 kwietnia.

pieniadze

Liczbę uprawnionych (ok. 7 tysięcy osób) ustalono na podstawie danych meldunkowych, ale w czasach wzmożonej mobilności pracowniczej należy je traktować czysto statystycznie.

– Jednego wytłumaczenia sytuacji mniejszego od spodziewanego zainteresowania programem nie ma – wyjaśnia Wioletta Kalin, dyrektor MOPS. – Można przypuszczać, że czas rozpoczęcia programu zbiegł się z rozpoczęciem sezonu prac rolnych i wiele osób wyjechało za granicę do takich właśnie prac. Wiele osób, w tym całe rodziny, w związku z pracą stale mieszka za granicą pozostając zameldowanymi w Świdnicy.

W najbliższych dniach MOPS wprowadza udogodnienia dla osób, które do tej pory nie zdążyły złożyć wniosku. Będzie to można zrobić we wszystkich placówka MOPS, codziennie do godziny 17.30. Pierwszego lipca, czyli ostatniego dnia terminu składania wniosków, które będą podlegały wyrównaniu wypłat, wnioski będą przyjmowane do godz.18.00

Wniosek może złożyć każda uprawniona osoba, niezależnie od miejsca zameldowania. Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma tylko jedno z nich.

Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. Świadczenie ma pomóc częściowo pokryć wydatki na wychowanie dziecka. W przypadku, gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko obowiązywać będzie kryterium dochodowe 800 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne kryterium rośnie do 1200 zł. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać.

/wrt/

Poprzedni artykułSeniorzy razem od 20 lat
Następny artykułNaturalna tarcza na lato!