Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Krzczonów: śmieci ze żwirowni nie trują

Krzczonów: śmieci ze żwirowni nie trują

0

Zakończyły się badania próbek pobranych w końcu kwietnia z nielegalnego wysypiska śmieci, które w kilka dni powstało w nieczynnej kopalni żwiru w Krzczonowie.

IS_krzczonow_wyspisko (1)

Badania trwały długo, bo jak nam wyjaśniono we wrocławskim laboratorium Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, sama procedura przygotowania próbek ziemi – suszenie, rozdrabnianie – może trwać do dwóch tygodni.

Standardowo przebadane zostały próbki pod kątem zawartości pełnej gamy metali ciężkich – wyjaśnia Mariusz Waśko specjalista z wałbrzyskiego oddziału WIOŚ – oraz azotanów, fenoli, fluorków, siarczanów i siarczynów oraz rozpuszczalnego węgla organicznego. Sprawdzona została wypłukiwalność z gleby tych niebezpiecznych substancji.

Stwierdziliśmy śladowe ilości niektórych z nich – mówi Mariusz Waśko – ale ich stężenia nie zagrażają zdrowiu.

Stale monitorowana jest zachorowalność oraz jakość wody na tym terenie – zapewnia Monika Bieżyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w  Świdnicy – woda badana jest na bieżąco, a zgodnie z przepisami lekarze zobowiązani są zgłaszać wszystkie przypadki zachorowań na choroby zakaźne.

Problemem pozostaje jedynie góra śmieci. Do sprawy będziemy powracać.

/wrt/

Poprzedni artykułNagrody w Gryfiadzie rozdane[FOTO]
Następny artykułDni Świdnicy 2016 rozpoczęte