Strona główna Wydarzenia Świebodzice Jasna deklaracja – Świebodzice bez farm wiatrowych

Jasna deklaracja – Świebodzice bez farm wiatrowych

9

Podczas wtorkowej, ostatniej przed wakacjami, sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach radnych poruszyła informacja, że prywatny inwestor z Niemiec chce na terenie Gminy Świebodzice, w Cierniach, wybudować 6 wiatraków-elektrowni.

Turbiny_wiatrowe_ubt

Cztery wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, dwa bezpośrednio do starostwa, ponieważ na obszarze, na którym inwestor chce usytuować dwa wiatraki, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

– Od kilku lat stoimy na stanowisku, że wiatraki na terenie Gminy Świebodzic nie mogą powstać – powiedział Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic – Tego typu inwestycja w sposób oczywisty koliduje z priorytetowymi kierunkami rozwoju naszej gminy. Nie jesteśmy zainteresowani lokalizacją farm wiatrowych, a liczne protesty i wnioski mieszkańców w tej sprawie potwierdzają tylko stanowisko samorządu. Głosy mieszkańców są dla mnie zawsze ważne – podkreślał Bogdan Kożuchowicz

A świebodzickie priorytety, to przede wszystkim budowa lotniska dyspozycyjnego, dla którego jest już gotowy projekt, a wojewoda prowadzi postępowanie administracyjne w mające na celu wydanie gminie pozwolenie na budowę, a także utrzymanie rolniczego charakteru dzielnicy Ciernie wraz z rozwijającym się budownictwem jednorodzinnym.

W świebodzickim magistracie toczy się postępowanie administracyjne w związku ze złożeniem 4 wniosków przez inwestora o wydanie warunków zabudowy dla czterech farm wiatrowych. Zgodnie z procedurą o wszczęciu postępowania zostały poinformowane strony, czyli przede wszystkim mieszkańcy terenów sąsiadujących z działkami, na których mają stanąć elektrownie. Tereny te, jak również obszar, na którym inwestor chce postawić wiatraki, należą do osób prywatnych.

Gmina, jako organ właściwy w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej, zobowiązana jest przeprowadzić postępowanie, jednak sytuacja prawna zmieni się w obliczu wejścia w życie ustawy, podpisanej kilka dni temu przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP o ograniczeniu budowy elektrowni wiatrowych. Najistotniejszym jej zapisem jest zwiększenie odległości, jakie musza zachować wiatraki od zabudowań – to dziesięciokrotność ich wysokości

Nowe przepisy mówią także m. in., że po wejściu w życie zapisów ustawy wszczęte i niezakończone postępowania dotyczące wydania decyzji na tego typu inwestycje zostaną umorzone. Ustawa wejdzie w życie 15 lipca br.

/opr.red/

 • Stanislaw Kotelko

  Powinni inwestorowi dziękować a nie zgłaszać sprzeciw. Cóż? Mamy zacofane społeczeństwo…..

 • piotr

  Ciemnogród. Obrażać się na potężne wpływy do kasy miasta. A w skali globalnej na darmowy prąd. Zacznijcie ludzie myśleć.

 • Młody

  Porażająca głupota zacfanej władzy

 • JAcenty

  No tak, faktycznie wiatrak na podejściu do pasa startowego lotniska to powód do podziękowań. Mamy rzeczywiście zacofane społeczeństwo …

  • piotr

   Świebodzice i lotnisko ;-). Pas startowy ;-0. Weź przestań pisać głupoty.

 • Franek

  Sprzeciw farm wiatrowych jest w pełni uzasadniony.

  Wystarczy poszukać informacji, żeby dowiedzieć się o negatywnych skutkach.
  ( strona internetowa stopwiatrakom)

 • Pinokio

  ile pieniędzy można na wiatrakach zarobić z tytuły dzierżawy plus produkcja ekonomicznego prądu

 • Maciej Miłosz

  Bardzo dobra decyzja. Społeczeństwo nie dało sobie wcisnąć kitu o rzekomych super zaletach farm wiatrowych ani nie dało się kupić za parę ojro. Skoro mają plany co do lądowiska to chyba oczywiste, że wiatraki będą przeszkadzać?