Strona główna Bez kategorii Długi lokatorów sięgają 18 milionów złotych

Długi lokatorów sięgają 18 milionów złotych

6

Ponad 18 mln zł sięgają zaległości czynszowe najemców lokali komunalnych i socjalnych w Świdnicy. Zadłużone są 994 mieszkania. W 218 zaległości wynoszą od 100 zł do 1000 zł; w 300 – od 1000 zł do 10 000 zł, a w 476 – powyżej 10 000 zł.

Świdnica
Od kilkunastu miesięcy zadłużenie czynszowe utrzymuje się na tym samym poziomie, a windykacja bieżących należności wzrosła o kilka punktów  i obecnie waha się na poziomie 85 %. W ostatnich latach wynosiła około 75 – 80 %.  Najemcy lokali komunalnych i socjalnych mogą zwrócić się o pomoc w spłacie zadłużenia. Sprawy zaległości do 6000 zł rozpatrywane są w Miejskim Zarządzie Nieruchomości, a pozostałe w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

Wpaść w spiralę długów jest niestety bardzo łatwo. Wystarczy utrata stałej pracy czy przeciągająca się choroba. Wielu osobom życie z piętnem dłużnika bardzo dokucza. Istnieje jednak możliwość wyjścia z tej trudnej sytuacji. Miasto udziela pomocy wprowadzając różnorodne rozwiązania m.in. odpracowanie zaległego czynszu, rozłożenie długu na dogodne raty. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Zachęcam więc do kontaktu z urzędnikami, którzy zaproponują dogodne rozwiązanie – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej udzielana jest w postaci rozłożenia długów na maksymalnie 36 rat, odroczenia terminów płatności, czy też umorzenia części długów w zamian za wykonywanie czynności wolontarystycznych. Warunkiem każdej z tych opcji jest płacenie bieżącego czynszu w pełnej wysokości.

Dodatkową zachętą dla dłużników, którzy podejmą decyzję o uregulowaniu zobowiązań, jest możliwość ubiegania się o umorzenie odsetek. Decyzję w tej sprawie może podjąć prezydent miasta.
W ubiegłym roku kilkanaście razy podjęłam taką decyzję w stosunku do osób, które rzetelnie i w terminie spłaciły zadłużenie wynikające z należności głównej – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W 2015 roku o różnorodną pomoc w spłacie zaległości czynszowych zwróciło się 246 lokatorów, zawarto również 138 porozumień.Świdniczanie, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą także starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, aby go otrzymać spełnić należy kilka kryteriów, m.in. metrażowe i dochodowe.

Wszelkie informacje na temat zaległości czynszowych uzyskać można w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej, pok. 223 osobiście lub telefonicznie (74) 856 28 79 – informuje Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy.

/UM w Świdnicy/

Poprzedni artykułSan Sebastian czeka na artystów
Następny artykułPan Stanisław Kowalski o życiu i sporcie [VIDEO]