Strona główna Temat dnia Będzie fontanna na Zalewie Witoszówka

Będzie fontanna na Zalewie Witoszówka [FOTO]

14

Jeszcze dzisiaj zostaną przeprowadzone pierwsze próby pływającej fontanny, która wkrótce stanie się dodatkową atrakcją na świdnickim Zalewie Witoszówka. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że na łódkach świdniczanie popływają dopiero w sierpniu.

pomost (1)

Fontanna jeszcze na brzegu

Dzisiaj miała zakończyć się budowa bosmanatu z wypożyczalnią kajaków, rowerów wodnych i żaglówek, a otwarcie przystani zapowiadano na połowę lipca. – Ze względu na Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym i związaną z tym blokadę dojazdu do placu budowy daliśmy inwestorowi jeszcze tydzień na dokończenie prac – mówi Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim. Do wykonania zostało niewiele, min. dokończenie elewacji, wyłożenie posadzki na tarasie, montaż balustrad. Wyremontowany został jeden z pomostów na zalewie. Tym razem zamiast drewna zastosowano materiał kompozytowy, łudząco przypominający deski, a znacznie bardzie odporny na warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia ptasimi odchodami. Na końcu znajduje się pomost pływający, do którego będzie cumował sprzęt pływający. Gotowa jest już pochylnia do spuszczania na wodę kajaków, rowerów i żaglówek.

pomost (10)

Niespodzianką jest dodatkowa atrakcja, którą przewidywano dopiero w II etapie inwestycji. Na powierzchni zalewu pojawi się pływająca fontanna. Dzisiaj warte ok. 70 tysięcy złotych urządzenie przejdzie próby techniczne. Wieczorami strumień wody będzie podświetlany.

Za nagranie dziękujemy pani Alicji!

Po zakończeniu prac trzeba poczekać na pozwolenie na użytkowanie. Mam nadzieję, że na początku sierpnia wszystko będzie gotowe – mówi dyrektor miejskich inwestycji. Za obsługę sprzętu i bosmanatu będzie odpowiedzialny świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. – Na pewno będą kajaki, rowery wodne i Optymisty, użyczone przez Klub Żeglarski Qbryg. Do obsługi zostaną zatrudnione na umowy zlecenia dwie osoby. Planujemy, że wypożyczalnia będzie w tym sezonie czynna do końca września w godzinach od 10.00 do 18.00. W kolejnych sezonach na kajakach i rowerach wodnych najprawdopodobniej będzie można pływać od maja do końca września – zapowiada Przemysław Grzyb, odpowiedzialny w ośrodku za marketing.

***

Prace prowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane „rejjs”, które wygrało przetarg na wykonanie inwestycji, która była wśród zwycięskich projektów II edycji budżetu obywatelskiego.Wykonawca nie ma zbyt wiele czasu, bo zgodnie z umowa prace powinny się zakończyć w czerwcu. Przetarg został rozstrzygnięty pod koniec stycznia tego roku, ale prawie dwa miesiące zajęło przygotowanie projektu. Wykonawca dostarczył projekt, który po naniesieniu poprawek został zaakceptowany. 18 marca do starostwa powiatowego trafił wniosek o pozwolenie na budowę.  18 kwietnia rozpoczęły się prace ziemne.

Na razie realizowany jest I etap, w skład którego wchodzi budowa bosmanatu o powierzchni około 170 m2, budowa wiaty na łodzie o powierzchni 100 m2, naprawa jednego z pomostów, budowa pomostu pływającego do cumowania żaglówek, budowa slipu betonowego do wodowania łódek oraz budowa chodnika i ścieżki spacerowej. Firma „rejjs” wykona zadanie za ok. 885 tysięcy złotych.

/asz/

Poprzedni artykułOkradała otwarte mieszkania
Następny artykułPlener w… basenie