Strona główna Bez kategorii Gimnazjaliści łamią statystyki

Gimnazjaliści łamią statystyki

0

W piątkowe przedpołudnie, 10 czerwca, gimnazjum nr 1 w Świdnicy przystąpiło do ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam” zaproponowanej przez wydawnictwo miesięcznika „Biblioteka w szkole” po opublikowaniu raportu przez Bibliotekę Narodową o zatrważającym stanie czytelnictwa. Według niego 63% dorosłych polaków nie czyta książek.

czytam_g1_3

Celem akcji była promocja czytania i książek wśród uczniów, zainicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

Element rywalizacji zawarty w przeciwstawieniu podejścia do czytania młodzieży wskaźnikom starszych pokoleń oraz konkurencja ilością uczestników akcji w skali międzyszkolnej czy lokalnej i ogólnopolskiej powinien przekonać uczniów, że czytaniem można i należy się chwalić.

O godzinie 10.00 uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy gimnazjum dali wyraz swojego zaangażowania w czytanie książek, pokazując, że gdyby badania statystyczne prowadzono w grupie wiekowej Polaków dorastających ich wynik byłby zgoła inny.

Na boisku szkolnym zebrało się blisko 300 osób. Uczniowie w tym dniu przynieśli książki z domowych księgozbiorów, przygotowali hasła: nie jestem statystycznym Polakiem, czytam książki, czytam, więc jestem.

Innym wyrazem kontaktu z literaturą zorganizowanym w G1 była też akcja Sleeveface, zasłaniania do zdjęcia własnej twarzy zdjęciem z książki albo plakatu, która to zabawa zaczęła się dziesięć lat temu w USA i z powodzeniem jest wykorzystywana do promocji książek i czytelnictwa. Dzieła gimnazjalistów okazały się całkiem udane a bezpośrednim efektem tego wydarzenia był wzrost liczby zapytań o polecane książki.

Z nadesłanych do momentu tej publikacji zgłoszeń, wynikało, że w akcji „Jak nie czytam, jak czytam” wzięło udział 76,5 tysiąca uczniów.

/opr.red/

zdjęcia: gimnazjum nr 1

Poprzedni artykułRzecznik Praw Dziecka „Nieobojętny”
Następny artykułKradną znicze