Strona główna 112 Toaleta niczym pułapka na ludzi

Toaleta niczym pułapka na ludzi

8

Niewinne publiczne wc może być niebezpieczne. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Świdnicy, który został uwięziony przez automatyczną toaletę.

szalet001

W słoneczne, niedzielne popołudnie 8 maja mężczyzna postanowił skorzystać z przybytku ustawionego przy pl. Wojska Polskiego. Wrzucił niezbędną monetę, wszedł do środka ale wyjść już nie mógł.

Całe szczęście, że w tej nowoczesnej toalecie awarii uległy tylko drzwi. Działał umieszczony w środku przycisk alarmowy i wkrótce dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał informacje o uwięzionym.

Wraz ze strażakami wydostali uwiezionego małym okienkiem. Awaria została usunięta jeszcze tego samego dnia.

O wielkim szczęściu może mówić czytelniczka, która wczoraj przesłała nam informację o niemożności skorzystania z tej właśnie toalety, tego samego dnia tylko kilka godzin wcześniej.

Ta toaleta ma bardzo wrażliwy system sterujący otwieraniem drzwi – wyjaśniła nam Daniela Dębek z wydziału infrastruktury UM – korzystający często zbyt szybko próbują je otworzyć i wtedy można mieć problem z wejściem lub wyjściem. Jest regularnie serwisowana ale czas odcisnął już na niej swoje piętno.

Nie tylko czas nie służy toalecie: kabina wielokrotnie była obiektem ataków wandali, raz nawet stała się przedmiotem napadu: w 2014 próbowano z niej wydobyć utarg.

Kabina jest wyposażona w przycisk alarmowy, który dziś połączony jest z dyżurką Straży Miejskiej. Na początku był połączony z telefonem komórkowym Marii Kasprowicz-Gładysz, ówczesnej dyrektor wydziału infrastruktury miejskiej UM. Wspomina ona, jak kiedyś podczas pobytu służbowego na Węgrzech, w trakcie trwania bardzo podniosłej uroczystości odezwał się alarm. Z odległości można było uruchomić interwencję.

/wrt/

zdjęcia Straż Miejska w Świdnicy

Poprzedni artykułŚwidnickie akrobatki mistrzyniami Litwy
Następny artykułBenefis Mirosława Jabłońskiego