Strona główna Bez kategorii Święto patrona Diecezji Świdnickiej

Święto patrona Diecezji Świdnickiej

0

Na poniedziałek, 9 maja zostały przeniesione uroczystości ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, patrona naszej diecezji. Jest to spowodowane obchodzonym dziś świętem ruchomym Wniebowstąpienia Pańskiego.

msza katedra (10)

 Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie koło Bochni. Z woli Bolesława Śmiałego został biskupem w Krakowie i z jego woli zginął poprzez rozczłonkowanie mieczem. Od czasu kanonizacji w roku 1253 roku św. Stanisław wszedł na stałe do dziejów Polski. Stał się obrońcą Polski i Polaków nazywanym „Pater Patriae” (Ojciec Ojczyzny). Do jego grobu pielgrzymowały liczne rzesze wiernych. Legendarne cudowne zrośnięcie się jego porąbanego mieczem ciała będzie symbolizowało scalenie Polski po rozbiciu dzielnicowym. W ciągu wieków kilkakrotnie u grobu świętego składano wojenne trofea, m.in. krzyżackie sztandary po zwycięstwie pod Grunwaldem w 1410 r., a po odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. król Jan III Sobieski umieścił przy grobie wielką chorągiew wezyra.

Uroczystości ku czci św. Stanisława rozpoczną się podczas Mszy św. o godz. 9.00, kiedy to ks. biskup Adam Bałabuch udzieli klerykom roku V święceń diakonatu.

Popołudniowe uroczystości odpustowe rozpoczną się nieszporami w kościele św. Józefa o godz. 17.00, po czym w procesji z relikwiami św. Stanisława, św. Jana Pawła II oraz św. Wacława, wierni przejdą do kościoła katedralnego, gdzie uroczystej Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.

Z uwagi na procesję, kierowcy powinni zwrócić uwagę na polecenia służb kierujących ruchem pomiędzy godziną 17.00 a 18.00 w rejonie ul. Kotlarskiej i Długiej oraz ich przecznic.

/wrt/

Poprzedni artykułRozbój w sklepie „Żabka”
Następny artykułWieniec i pamięć w rocznicę zakończenia wojny [FOTO]