Strona główna Temat dnia Skarby w skrytkach Grundmanna

Skarby w skrytkach Grundmanna

0

Pięćdziesięciu słuchaczy, którzy w czwartkowe popołudnie przyszli na wykład prof. Aliny Kowalczyk mogło być zawiedzionych. Córka profesora Stanisława Lorentza bardziej niż zdradzaniem tajemnic ojca, była zainteresowana ich odkrywaniem.

IS_spotkanie_lorentz (4)

Stanisław Lorentz, wybitny historyk sztuki, muzeolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, do roku 1982 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, poseł na Sejm PRL, . W czasach II wojny światowej i tuż po niej zasłużył się m.in. w akcji ratowania dóbr kultury polskiej i najcenniejszych zabytków.

Uczestniczył w czynnościach zabezpieczenia i rewindykacji dzieł znalezionych na Śląsku w tzw. skrytkach Grundmanna i składach. Był organizatorem polskich wypraw rewindykacyjnych na Śląsk. Świdnica, jak wynika ze wspomnień członków tych wypraw, była ważnym celem dla eksploratorów.

Ale o Świdnicy prof. Kowalczyk mówiła niewiele. Dla osiemdziesięcioletniej kobiety zafascynowanej pamiętnikami i albumami swojego ojca był to raczej podróży sentymentalnej. Na Śląsku stara się odnaleźć miejsca, rozszyfrować zapisy ojca,  poprzez odnajdywanie kontekstów, śladów z nim związanych.

Spotkanie poprowadził Sobiesław Nowotny, historyk, specjalista spraw świdnickich i śląskich. Jego informacje przekazywane niejako tytułem uzupełnienia, wnosiły dużo do wiedzy słuchaczy o miejscach ukrycia zrabowanych przez hitlerowców dzieł sztuki – przedmiocie poszukiwań grupy prof. Lorentza.

Prof. Kowalczyk jest filologiem polskim. Przed południem spotkała się z młodzieżą II LO gdzie wygłosiła, przyjęty z entuzjazmem, wykład o Stefanie Żeromskim.

/wrt/

zdjęcia Andrzej Deska

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułAresztowany za wymuszanie haraczy