Strona główna 112 Ratowali noworodka

Ratowali noworodka [FOTO]

0

Pierwsza konkurencja XI Regionalnych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym rozegrana została wczoraj w nocy. Pomoc została wezwana na działkę, gdzie przedwcześnie urodziło się dziecko.

mistrzostwa_ratownikow (14)

Kobieta w bliźniaczej ciąży pracowała na działce przy ul. Kazimierza Odnowiciela, kiedy poczuła, że rodzi. Urodziła w 27 tygodniu jedno z dwójki dzieci, które nosiła i wtedy sąsiedzi wezwali pogotowie.

Zespół po przyjeździe miał za zadanie zabezpieczyć i ocenić noworodka, ocenić stan kobiety i zdecydować o dalszym postępowaniu.

– To zadanie nie jest wcale wymyślone i nadmiernie skomplikowane – wyjaśnia dr Tomasz Derej z biura zawodów – Taka sytuacja wydarzyła się naprawdę, i to właśnie tu, w Świdnicy, kilka lat temu. Dziś w nocy oceniana była prawidłowa ocena stanu noworodka i kobiety oraz podjęte przez zespół ratowniczy decyzje.

Wczoraj oprócz konkurencji na działkach, dokonano uroczystego otwarcia zawodów, a uczestnicy mogli wysłuchać czterech wykładów podczas panelu naukowego.

W zawodach biorą udział 22 zespoły ratowników z Jeleniej Góry, Chełma, Opola, Ząbkowic Śląskich, Legnicy, Krakowa, Wałbrzycha, Mielca, Suwałk, Szczecina, Wrocławia, Gdyni, Kielc, Olsztyna, Bielsko-Białej i Białegostoku. Świdnicę reprezentują Natalia Dzikowska, Tomasz Dzikowski i Robert Nykiel.

Dziś dalszy ciąg zmagań, ich areną będzie między innymi Park Centralny w okolicy hali sportowej.

/wrt/

zdjęcia Artur Ciachowski

 

Poprzedni artykułOświadczenie starosty Fedorowicza
Następny artykułMiasto Dzieci 2016