Strona główna Temat dnia Patologia i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Patologia i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

0

Dwie świdnickie szkoły zmierzyły się z zagrożeniem, jakie niesie dla dzieci wirtualny świat internetu i gier komputerowych. Nierzeczywisty świat jest wielkim niebezpieczeństwem dla kształtującej się psychiki młodych ludzi.

cyberprzemoc_SP105 (1)

W szkole podstawowej nr 105 zorganizowane zostały specjalne warsztaty dla uczniów klas czwartych piątych i szóstych poświęcone zjawisku cyberprzemocy i innych zagrożeń, z którymi mogą spotkać się korzystając z Internetu. Koordynatorem tego spotkania edukacyjnego jest pedagog szkolny, Marzena Hawro.

– Temat jest na tyle ważny, że same dzieci między sobą rozmawiają – powiedziała portalowi Świdnica24.pl  Marzena Hawro – podczas dwóch godzin dzieci oglądają zdjęcia, filmy, słuchają historii, które wydarzyły się naprawdę, a potem w moderowanej rozmowie odnoszą się do tego co widziały, wspólnie analizują, dokonują ocen i wyciągają wnioski. Nasza akcja jest z założenia profilaktyczna i ma wyposażyć dzieci w wiedzę na temat zagrożeń w świecie wirtualnym oraz wyrobić nawyki i dać narzędzia do bezpiecznego poruszania się w sieci.

Zajęcia dla uczniów poprowadzili specjaliści z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie – profesor nadzw. dr hab. Józef Bednarek oraz dr Anna Andrzejewska. Prowadzący są ekspertami w zakresie bezpieczeństwa i patologii w cyberprzestrzeni. Ich wiedza i doświadczenie w realizacji takich przedsięwzięć jest szansą na uświadomienie uczniom, jak wiele możliwości, ale i zagrożeń jest związanych z korzystaniem z sieci.

– Ideałem byłoby zorganizowanie podobnych warsztatów dla rodziców, bo oni często znają tylko kilka screenów z gier używanych przez ich dzieci i nie potrafią zrozumieć jak łatwo ich dzieci tracą kontakt z rzeczywistością i z graczy przeistaczają się w bohaterów gier. Muszą też przestać traktować komputer, jak elektroniczną nianię, która zapewnia im wolny czas i poczucie zaopiekowanych dzieci – kończy Marzena Hawro

Równie praktycznie do tematu bezpieczeństwa w wirtualnym świecie podeszli pedagodzy i uczniowie SP 6 którzy w ramach realizowanego programu „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo” przygotowali spektakl teatralny pod tytułem „Bezpieczny Internet”.

W role wcielili się uczniowie klas czwartych i szóstych, a sztuka pokazywała młodych ludzi, którzy dla internetu zapominają o rzeczywistości i odgradzają się od swoich bliskich niewidzialnym murem. Przedstawienie wzbogacone zostało prezentacją multimedialną, zawierającą przestrogi i wskazówki na temat tego, jak bezpiecznie, a przede wszystkim rozsądnie korzystać z dobrodziejstwa Internetu.

Również dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaplanowano Forum Pedagogiczne, gdzie będzie mowa o agresji i przemocy w cyberprzestrzeni. Organizatorami III Forum Wymiany Myśli Edukacyjnej – „Dziecko w sieci” są Szkoła Podstawowa Nr 8, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ze Świdnicy. Gośćmi tego spotkania będą eksperci z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Jak się dowiedzieliśmy, w ramach działań profilaktycznych w przyszłym roku szkolnym podobne warsztaty i seminaria odbędą się w pozostałych świdnickich szkołach.

/wrt/

zdjęcia spektaklu udostępnione przez SP 6

Poprzedni artykułJak w prawdziwym trybunale karnym
Następny artykułKarolina pokonuje lidera tabeli