Strona główna Bez kategorii Odkrywanie świdnickiego skarbu

Odkrywanie świdnickiego skarbu [FOTO]

0

Zjeżdżają tu turyści z całego świata, prezydenci, królowie, ekipy filmowe. Tymczasem wielu mieszkańców nigdy nie zajrzało za mury okalające Kościół Pokoju. Bartek Pfanhauser i Krystian Górecki, szóstoklasiści z Niepublicznej Katolickiej Szkoły Caritas byli tu po raz pierwszy. – Robi wrażenie! – przyznali zgodnie. Obaj wraz z kolegami z dziewięciu świdnickich podstawówek wzięli udział w konkursie „Kościół Pokoju w Świdnicy – wczoraj i dziś”.

04

Konkurs historyczny z inicjatywy honorowej Obywatelki Świdnicy Teresy Słupianek jest organizowany od wielu lat, a jego głównym zadaniem jest promocja zabytków i dziejów miasta. I to promocja niebanalna, organizowana w formie gry miejskiej. Tym razem Szkoła Podstawowa nr 8, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej i Parafia Ewangelicka zaprosili na pełen tajemnic plac Pokoju. – Małgorzata Gryń Chlebicka, dyrektorka SP nr 8 podkreśliła, że to miejsce magiczne, a prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zachęcała, by młodzież wcieliła się w rolę ambasadorów Kościoła Pokoju. – Dzięki tej niezwykłej świątyni jesteśmy rozpoznawani na całym świecie. Także wy możecie przyczynić się do coraz większego zainteresowania naszym miastem, a wiedza, którą zdobyliście przygotowując się do konkursu, może stać się wspaniałym narzędziem – podkreślała podczas powitania w dawnym Domu Dzwonnika, a dziś Centrum UNESCO.

Dziewięć zespołów ze świdnickich szkół podstawowych dostało po 5 zadań, w których musieli wykazać się znajomością topografii placu Pokoju, historii, a także wiedzą o współczesnych wydarzeniach z życia Parafii Ewangelickiej. – Przed konkursem nie wiedzieliśmy nic – przyznają Bartek i Krystian. – W ogóle o historii miasta mało uczymy się w szkole. A tutaj przyszliśmy pierwszy raz podczas przygotowań do konkursu. To naprawdę piękne miejsce i bardzo sławne!

Konkurs ma przede wszystkim wymiar edukacyjny i jak widać, jest szalenie ważny, bo „swego nie znacie, cudze chwalicie”. Wydaje się oczywiste, że mieszkańcy świetnie znają taki zabytek jak Kościół Pokoju, a jednak tak nie jest. Niedawno nasza sąsiadka, mieszkanka ulicy Saperów, która od lat patrzy na kościół ze swoich okien przyznała, ze trafiła do nas dopiero wtedy, gdy przyjechali do niej goście i trzeba było im pokazać miasto – mówi ze smutkiem biskup Waldemar Pytel. – Konieczna jest promocja Kościoła Pokoju wśród mieszkańców i bardzo liczę na wspólne działania z instytucjami i osobami, odpowiedzialnymi za takie kwestie w mieście.

Młodzież znakomicie poradziła sobie  z odpowiedziami na pytania. Drużyny zdobyły od 18 do 25 punktów. Komisja w składzie Bożena Pytel, Wiesław Rośkowicz, Zbigniew Malicki i Agnieszka Dudzińska zatwierdziła listę zwycięzców. I miejsce zajęła drużyna z SP nr 8, II ex aequo SP nr 1 i SP nr 4, III miejsce również ex aequo SP nr 6 i NKSP Caritas.

Zdjęcia Łukasz Kufner

Konkurs miał jeszcze jedna konkurencję: chętni mogli przygotować krótki film opowiadający o placu Pokoju. Do zadania przystąpiło 6 szkół. Wygrał film autorstwa Wincentego Wenskera z VI a w Szkole Podstawowej nr 315. Parafia Ewangelicka wyróżniła jeszcze jedno nagranie, przygotowane przez zespół ze Szkoły Podstawowej nr 105. Ze względów formalnych ten film nie mógł brać udziału w konkursie. Nagrodą jest publikacja na stronie internetowej Kościoła Pokoju.

Nagrodzony film:

Film autorstwa zespołu z SP 105:

Przypominamy, że trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

W czwartek i piątek (12-13 maja 2016, godz. 10.00-15.00) w Centrum UNESCO na placu Pokoju w Świdnicy zostanie zorganizowane specjalne stanowisko obsługiwane przez wolontariuszy, którzy zaopiekują się osobami chcącymi wziąć udział w przygotowanych przez nas atrakcjach. W dawnym domu dzwonnika – obecnie Centrum UNESCO będzie można zwiedzić z przewodnikiem naszą wystawę „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju”. Tych, którzy zechcą spędzić z nami więcej czasu zaprosimy do wspólnej zabawy. Mamy dwie propozycje: dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy grę terenową w formie Questu pt. „Tajemnice placu Pokoju”, a maluchy z rodzicami będą mogły spacerować po terenie z mapką w ręku „Skarby Kościoła Pokoju”. Obie zabawy są dedykowane osobom, które podczas zwiedzania lubią odkrywać tajemnice poznawanego miejsca. Rozwiązania zagadek można szukać w pojedynkę, rodzinnie lub w małych grupach, z przyjaciółmi. Zwycięzców (tych którzy prawidłowo odgadną hasło) będziemy w Baroccafe nagradzać piernikami z wizerunkiem Kościoła Pokoju – zachęca Bożena Pytel, koordynatorka projektów unijnych parafii.

Poprzedni artykułFinaliści recytatorskiej „Arki”
Następny artykułPierwszy cyrk bez zwierząt w Świdnicy [KONKURS]