Strona główna Bez kategorii Odkryj tajemnice placu Pokoju

Odkryj tajemnice placu Pokoju [DNI OTWARTE]

0

Niezwykła enklawa placu Pokoju, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, już w najbliższy czwartek, 12 maja szeroko otwiera drzwi dla świdniczan i gości spoza miasta. Na wszystkich chętnych czeka moc atrakcji, a na deser – pierniki! 

kp_foto_fot_b_pytel_pack_12

Zdjęcie Bożena Pytel

W tym roku w dniach 12-15 maja na terenie całej Polski będzie prowadzona już trzecia edycja Dni Otwartych.  Celem jest promocja efektów jakie zostały osiągnięte poprzez realizację inwestycji z Funduszy Europejskich w Polsce. Świdnicka  Parafia Ewangelicko-Augsburska  w latach 2010-2012 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 Priorytet nr 6: Turystyka i Kultura zrealizowała projekt: Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku, stojącego na placu Pokoju 1 przy Kościele Pokoju w Świdnicy, na Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO.

Odwiedź dawny dom dzwonnika!

W czwartek i piątek (12-13 maja 2016, godz. 10.00-15.00) w Centrum UNESCO zostanie zorganizowane specjalne stanowisko obsługiwane przez wolontariuszy, którzy zaopiekują się osobami chcącymi wziąć udział w przygotowanych przez nas atrakcjach. W dawnym domu dzwonnika – obecnie Centrum UNESCO będzie można zwiedzić z przewodnikiem naszą wystawę „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju”. Tych, którzy zechcą spędzić z nami więcej czasu zaprosimy do wspólnej zabawy. Mamy dwie propozycje: dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy grę terenową w formie Questu pt. „Tajemnice placu Pokoju”, a maluchy z rodzicami będą mogły spacerować po terenie z mapką w ręku „Skarby Kościoła Pokoju”. Obie zabawy są dedykowane osobom, które podczas zwiedzania lubią odkrywać tajemnice poznawanego miejsca. Rozwiązania zagadek można szukać w pojedynkę, rodzinnie lub w małych grupach, z przyjaciółmi. Zwycięzców (tych którzy prawidłowo odgadną hasło) będziemy w Baroccafe nagradzać piernikami z wizerunkiem Kościoła Pokoju – zachęca Bożena Pytel, koordynatorka projektów unijnych parafii.

Dzieci na tropie tajemnic

 Dni Otwarte zbiegły się w czasie z dawno już planowanym konkursem „Kościół Pokoju w Świdnicy – wczoraj i dziś” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Parafię Ewangelicką, Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. W konkursie udział wezmą uczniowie z 9 świdnickich szkół podstawowych. Start w czwartek o godzinie 10.00. w Centrum UNESCO. Drużyny złożone z uczniów poszczególnych szkół będą wykonywać przydzielone zadania. Uczestnicy zabawy będą musieli wykazać się znajomością historii Kościoła Pokoju, zabytków znajdujących się na pl. Pokoju oraz wiedzą o wydarzeniach kulturalno-oświatowych organizowanych przez parafię. Uczniowie mogli także wziąć udział w zadaniu specjalnym tzn. przygotować dwuminutową prezentację filmową „Spacer po placu Pokoju”. Do 5 maja swoje filmy przekazało 6 zespołów. Komisja konkursowa oceniła zawartość merytoryczną filmów, estetykę i efekt wizualny. Najlepsza prezentacja filmowa zostanie zamieszczona na stronie internetowej Kościoła Pokoju.

/opr. red./

Poprzedni artykułZa ogniska na działkach grożą kary
Następny artykułCzwarta kara za wysypisko przy ul. Kopernika