Strona główna Wydarzenia Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

0

Polski rynek używanych samochodów nie ma dobrych rekomendacji. Potencjalni klienci najbardziej obawiają się kupna aut po wypadku, z zatuszowanymi wadami, z przesuniętym licznikiem. Okazuje się, że znalezienie w pełni sprawnego samochodu nie jest takie łatwe. Na co zwracać uwagę przy zakupie, by nie zostać nabitym w butelkę?

rally-car-1441501

Sprawdź licznik

Przed zakupem zawsze warto skontrolować licznik – przyjrzeć się liczbom, ich prawidłowemu zmienianiu się podczas jazdy, a nawet ułożeniu. Najlepiej dokładnie sprawdzić również samą szybkę – czy nie ma w jej okolicy otarć, zadrapań czy innych śladów, które mogłyby wskazywać na jej naruszenie. Nigdy nie należy przesadnie ufać sprzedawcy. Auto nie może mieć zbyt małego przebiegu, będąc jednocześnie kilkuletnim pojazdem.

Oceń stan pojazdu

Zawsze dokładnie obejrzyj samochód, najlepiej w asyście fachowca. Dokładnie szukaj śladu wypadków i kolizji – zwróć uwagę między innymi na lakier, zmiany w jego odcieniu, wgniecenia, zarysowania. Przyjrzyj się, czy nie posiada zamiennych, nieoryginalnych części. Zwróć uwagę na ogumienie. Równie ważne będzie sprawdzenie samochodu od wewnątrz – szukaj śladów zużycia na kierownicy, siedzeniu (oraz ogólnie na tapicerce), skrzyni biegów.

Koniecznie zajrzyj też do silnika – czy nie ma tam wycieków, jaki jest poziom oleju. Szczególną uwagę zwróć na jego czystość – przesadnie czysty, wypucowany wręcz silnik to znak, że sprzedawca samochodu próbuje coś przed Tobą ukryć. Wiele widać też od spodu – często widoczne tam są różne zniekształcenia. Zajrzyj pod maskę, sprawdź, czy przy reflektorach nie ma pęknięć. Obejrzyj progi – czy nie są zniekształcone, skorodowane.

Wykonaj jazdę próbną

Aby jeszcze lepiej zweryfikować stan techniczny sprzętu, wykonaj jazdę próbną. Wsłuchaj się w silnik i sprawdź, jak samochód reaguje na trasie. Tu również może towarzyszyć Ci ktoś, kto najprawdopodobniej będzie znał się na tym lepiej od Ciebie. Posprawdzaj hamulce, układ kierowniczy czy skrzynię biegów. W ten sposób wykryjesz ewentualne wady oraz unikniesz kłopotów.

Zrób badanie techniczne

Jeśli jesteś skłonny dokonać zakupu, dla pewności wykonaj badanie techniczne. Niech specjalista zajrzy pod samochód, sprawdzi pracę silnika, ,,wyłapie” ewentualne uszkodzenia. W tym celu skorzystaj z usług dobrego warsztatu lub centrum diagnostyki.

Sprawdź numer VIN

Każdy samochód posiada unikalny numer identyfikacyjny VIN (Vehical Identification Number). Pozwala on określić markę, model, rok produkcji, numer seryjny, rodzaj silnika czy liczbę wypadków, w których uczestniczył pojazd – zawarta jest w nim niemal cała historia samochodu. Takich informacji szukać można w Bazie Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Nadzoru Transportu.

Szukaj zaufanych źródeł

Bierz pod uwagę sprawdzone firmy, które posiadają pojazdy o szczegółowo udokumentowanych przebiegach, dysponujących pełną historią serwisową każdego pojazdu. Dzięki temu unikniesz kłopotów oraz zyskasz pewność co do słuszności Twojego zakupu. Więcej informacji znajdziesz na http://www.autakrajowe.com.pl/

Poprzedni artykułNiedziela z sąsiadami [FOTO]
Następny artykułBył gol kapitana, była kołyska dla Wojtusia! [FOTO]