Strona główna Bez kategorii Benefis Mirosława Jabłońskiego

Benefis Mirosława Jabłońskiego [FOTO/VIDEO]

0

Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej świętował świdnicki kompozytor i wychowawca wielu pokoleń wokalistów. Od lat Mirosław Jabłoński związany jest z Młodzieżowym Domem Kultury, gdzie prowadzi autorskie Studio Piosenki.

10

Wspólnie z Mirosławem Jabłońskim podczas piątkowego koncertu w Miejskiej Bibliotece Publicznej świętowali jego wychowankowie i wierna publiczność. Nie zabrakło także życzeń od prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Zdjęcia Łukasz Kufner

Mirosław Jabłoński – pedagog muzyczny, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Osobiście czuje się na pół pedagogiem i muzykiem. Pracę zawodową zaczynał w Państwowej Szkole Muzycznej i Młodzieżowym Domu Kultury w Oleśnicy. Pracował przez wiele lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Świdnicy ucząc gry na gitarze klasycznej. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Wałbrzychu prowadził zajęcia historii i zasad muzyki oraz wokalne. Współpracował z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu m.in. przy realizacji koncertu „Nie ma we mnie goryczy”. Obecnie pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy prowadząc Studio Piosenki. Podopieczni SP osiągają liczne sukcesy na terenie całego kraju m.in. Paulina Lenda. Występy w Niemczech – zespół „Nokturn” . Ostatnim dużym projektem była realizacja musicalu „Metro”. Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej otrzymał m.in. nagrodę Dolnośląskiego Kuratora Oświaty 2009 , Nagrodę prezydenta miasta w 2011, regularnie nagrody dyrektora placówki.

Do większych przedsięwzięć kompozytorskich Mirosława Jabłońskiego należą programy muzyczne:
„Pielgrzym” na głosy solowe, chór, zespół instrumentalny i recytatora – poświęcony osobie Jana Pawła II, którego formę muzyczną umiejscowić można pomiędzy kantatą a oratorium
„ Odkupienie” – 4 pieśni i recytacje do tekstów Karola Wojtyły na głos solowy, zespół instrumentalny i recytatora,
„Czyńcie ziemię sobie poddaną” – na śpiew solo, skrzypce, fortepian, syntezator, fortepian, chór męski i młodzieżowy
„To przemijanie ma sens, ma sens” na śpiew, skrzypce, wiolonczelę saksofon, fortepian, chór męski
„The Fairy Song” na zespół smyczkowy i alt
„4 utwory na gitarą solo”, zaprezentowane w ramach Świdnickiego Festiwalu Gitarowego. Liczne utwory kameralne na skrzypce i fortepian, utwory na fortepian solo
Poza tym w piosenki pisane na doraźne potrzeby Studia Piosenki.

Mirosław Jabłoński wystawia też programy artystyczne związane z wybitnymi postaciami: „A źródło wciąż bije” program przybliżający twórczość Jacka Kaczmarskiego, „Bądźmy mocni miłością” poświęcony osobie Jana Pawła II, czy też „Krzyż i dziecko” związany z osobą C.K. Norwida lub „Bardowie gitary” prezentujący twórczość L. Cohena i K. Klenczona. Osobnym epizodem był koncert z brazylijską wokalistką Marcią Leone na Festiwalu Jazzowym w programie prezentującym głównie kompozycje A. C. Jobima.
W 2014 nagrał płytę z muzyką fortepianową „W cieniu katedry”.

Poprzedni artykułMagazyn Swidnica24.pl na weekend
Następny artykułŚwidnica na trasie niecodziennych pojazdów [FOTO]