Strona główna Bez kategorii Świdniczanie w „Misji na Marsa”

Świdniczanie w „Misji na Marsa”

0

Świdnickie Gimnazjum Społeczne jest jedną z 25 szkół, które zakwalifikowały się do międzynarodowego konkursu „Misja na Marsa” współorganizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Gimnazjum Społeczne (1)

Zdjęcie Gimnazjum Społeczne w Świdnicy

Zostać kosmonautą – któż o tym nie marzył w dzieciństwie! Usiąść za sterami rakiety uda się bardzo niewielu, ale wziąć udział w wielkim dziele eksploracji kosmosu może prawie każdy. Jaki zawód wybrać, aby przyłączyć się do wielkiej” kosmicznej rodziny”? Odpowiedzi na te i podobne pytania poszukiwali uczniowie klasy pierwszej Gimnazjum Społecznego ze Świdnicy w czasie warsztatów „Kosmiczne kariery”. Wraz z pierwszoklasistami pracowali uczniowie klas starszych zaangażowani w międzynarodowy konkurs Remote Mars Yard współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i ABM Space Education.

Celem konkursu jest poznanie technologicznych i naukowych wyzwań związanych z eksploracją Marsa, uczestnikom da szansę na wykazanie się swoją pomysłowością i umiejętnością pracy zespołowej, a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach – od astronautyki i astrobiologii zaczynając , przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne. Konkurs pierwszy raz obejmie uczniów z Polski, o udział w nim starało się 70 szkół, zakwalifikowało się 25 – w tym Społeczne Gimnazjum ze Świdnicy!

 – W naszej szkole konsekwentnie, od wielu lat pracujemy nad tym, aby uczniowie dostrzegali piękno i użyteczność matematyki, fizyki , chemii. Staramy się zainteresować uczniów naukami ścisłymi i przyrodniczymi na co dzień poprzez zajęcia dodatkowe z matematyki czy fizyki, poprzez organizowane w szkole obserwacje astronomiczne, poprzez umożliwienie młodzieży udziału w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Wielką szansą dla rozwoju zainteresowań naszych uczniów jest realizowany w szkole projekt Erasmus+ ”ORIONS. Observational Research Impacts On Natural Science” ściśle związany z fizyką i matematyką. W ramach projektu byliśmy na międzynarodowym spotkaniu w szkole na Krecie, w maju spotkamy się na Sycylii, zimą 2017 będziemy „polować” na zorze polarne w Szwecji – wyjaśnia dyrektorka Społecznego Gimnazjum i nauczycielka matematyki, Hanna Turek.

Violetta Wierzbicka-Kłosiewicz

Zdjęcia Gimnazjum Społeczne w Świdnicy

Poprzedni artykułZerwał trakcję, zatrzymał pociągi
Następny artykułTelewizja Sky News w Świdnicy