Strona główna Bez kategorii Oswoić autyzm

Oswoić autyzm [FOTO/VIDEO]

0

– Kuba jest najlepszy w klasie, ale czasem trudno zrozumieć, dlaczego się złości. My wiemy, że nie robi tego specjalnie. My go po prostu rozumiemy – zgodnie mówią uczennice klasy Va Szkoły Podstawowej nr 1. – Uczymy nasze dzieci tolerancji i szacunku dla ludzi – podkreśla dyrektorka placówki. Dziś uczniowie ubrali się na niebiesko i z błękitnymi balonami przemaszerowali przez halę sportową.

Parada sp1 (3)

2 kwietnia to Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie – ustanowiony przez ONZ dla nadania odpowiedniej rangi autyzmowi. To zaburzenie uznawane jest za jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnej ludzkości. Szkoła Podstawowa nr 1 i Przedszkole „Słoneczko” włączyły się do światowych działań na rzecz chorych z autyzmem. Parada w SP1 była elementem akcji „zaświeć się na niebiesko”, mającej oswajać, przybliżać i pozwalać zrozumieć problemy ludzi dotkniętych autyzmem. Nie poprzestano jednak na symbolicznych gestach. W obu placówkach zostały przeprowadzone warsztaty z udziałem psychologa dla rodziców dzieci dotkniętych autyzmem.

Nasza szkoła ma charakter integracyjny. Dzieci z autyzmem są naszymi uczniami od 2002 roku. Początki były bardzo trudne, pewnie popełnialiśmy sporo błędów, ale dzisiaj mamy duże doświadczenie i wiedzę, która pozwala na objęcie dzieci dotkniętych tą chorobą rzetelną opieką wychowawczą i edukacją. W naszej szkole jest kilkunastu uczniów z autyzmem, część przypadków jest trudna i wymaga indywidualnego nauczania – mówi Alicja Karol, dyrektorka SP 1 w Świdnicy. – Jestem pewna, że taki model edukacji i wychowania, gdzie jest miejsce dla dzieci zdrowych i chorych we wspólnych grupach, przyniesie w przyszłości wielką korzyść. Mam wielką nadzieję, że wychowujemy ludzi wrażliwych i odpowiedzialnych.

– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, dzień Wiedzy o Autyzmie. I cały świat musi go obchodzić! – podkreśla Kuba z Va. Chłopiec uwielbia szkołę. – Jestem najlepszy w klasie z matematyki i angielskiego – podkreśla z dumą i dodaje, że wszystkie dzieci mają prawo do tego, żeby być z rówieśnikami. – Czasem bywa trudno, ale my już wiemy, że trzeba być cierpliwym i wyrozumiałym. Kuba naprawdę jest super uczniem! Wiemy, że nie wszyscy go rozumieją, nie wiedzą, co to za choroba. Ale my wiemy i jak ktoś go zaczepia, to stajemy w obronie i tłumaczymy. Bo najlepiej jest tłumaczyć! – podkreślają uczennice Va.

/asz/

foto/video Łukasz Kufner

Poprzedni artykułŚwiebodzice pamiętają Papieża Polaka
Następny artykułMistrzostwa Europy już za 500 dni