Strona główna Sport Jeździectwo Mistrzostwa Europy już za 500 dni

Mistrzostwa Europy już za 500 dni

0

Tysiące fanów na żywo oraz miliony telewidzów z całego świata będzie śledzić w dniach 17-20 sierpnia 2017 roku zmagania najlepszych jeźdźców w trakcie rywalizacji o medale Mistrzostw Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. A wszystko to za 500 dni na Hipodromie w Morawie koło Strzegomia na Dolnym Śląsku.

wkkw

Organizacja Mistrzostw Europy w WKKW w jednej z olimpijskich dyscyplin, to historyczne wydarzenie w dziejach Polski. Mimo wspaniałych tradycji polskiego WKKW wywodzących się jeszcze z czasów kawaleryjskich, Polska nie była dotychczas organizatorem zawodów takiej rangi w jeździectwie – mówi Michał Szubski, prezes Polskiego Związku Jeździeckiego.

Mistrzostwa Europy w WKKW rozgrywane są w latach nieparzystych w cyklu olimpijskim. Poprzednia impreza odbyła się w szkockim Blair Castel i zgromadziła blisko 60 tys. widzów i przeszło 35 mln telewidzów. Transmisje TV docierały do 96 krajów świata, generując łączny czas emisji przeszło 330 godzin. Miasto Strzegom już od 14 lat organizuje zawody międzynarodowe – zawody z cyklu Pucharu Świata, Pucharu Narodów, Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, Finał Pucharu Świata oraz wiele innych imprez międzynarodowych. Dzięki doskonałej renomie, po kilku latach intensywnej promocji, w czerwcu 2014 roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka przyznała prawa do organizacji Mistrzostw Europy w WKKW dolnośląskiemu Strzegomiowi.

To dla nas wielkie wyróżnienie, podkreślenie wieloletniej pracy oraz olbrzymia szansa na promocję Strzegomia i Dolnego Śląska na europejskiej arenie. Planujemy w trakcie trwania mistrzostw organizację na terenie zawodów specjalnej strefy promującej strzegomską kulturę, folklor, zabytki i przede wszystkim wielkie bogactwo naszego miasta – strzegomski granit – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Mistrzostwa Europy w WKKW to także wielkie wyzwanie organizacyjne poprzez konieczność zapewnienia przez organizatorów wydarzenia najwyższych standardów dla koni i jeźdźców, którzy przyjadą do Strzegomia z całej Europy. Strzegomski Hipodrom przeszedł w ostatnich dwóch latach dwie duże inwestycje dostosowujące obiekt do standardów europejskich. – Teraz przed nami ostatni etap – organizacja i logistyka. Bardzo ważnym elementem przygotowań jest budowa specjalnej dla mistrzostw trasy crossu, pozwalającej publiczności w niektórych miejscach oglądać konie pokonujące przeszkody nawet z najbliższej odległości. Spodziewamy się udziału kilkudziesięciu tysięcy widzów, w tym kilkunastu z zagranicy, dla których sprzedaż biletów ruszy już 17 sierpnia 2016 roku – mówi Marcin Konarski, dyrektor organizacyjny Mistrzostw Europy WKKW.

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (w skrócie WKKW) to jedna z trzech olimpijskich dyscyplin jeździeckich. Jest uważana za królową sportów jeździeckich. Należy do najbardziej widowiskowych i emocjonujących dyscyplin. WKKW składa się z trzech prób: ujeżdżenia, crossu i skoków. Celem tych zawodów jest zademonstrowanie zarówno zdolności, wytrzymałości i szybkości koni, jak również ich elegancji oraz zgrania konia z jeźdźcem.

Poprzedni artykułOswoić autyzm [FOTO/VIDEO]
Następny artykułKolarze rozpoczynają sezon i zapraszają na „Drzwi otwarte”