Strona główna Magazyn Książka Obsesyjna Biblioteczka Agnieszki: Kuzyneczki

Obsesyjna Biblioteczka Agnieszki: Kuzyneczki

0

Jeśli ktoś spodziewa się książki przedstawiającej obrazek sielskiej, rodzinnej atmosfery to poczuje się zawiedziony. Kuzyneczki to wielość scen przedstawiających niesnaski między członkami rodziny, połączonych z ironiczną narracją i wydarzeniami rodem z rzeczywistości krzywego zwierciadła – ale mimo to bardzo prawdopodobnymi. Jest to portret matek i córek, ich skomplikowanych relacji, popełnianych błędów i czynionych wymówek.

kuzyneczki_POHL

Autor: Teresa Monika Rudzka
Tytuł: Kuzyneczki
Wydawca: 2-piętro
Rok wydania: 2014

Teresa Monika Rudzka na przekór trendom w literaturze obyczajowej tworzy powieść, która odziera ze złudzeń. Nie koloryzuje rzeczywistości, nie karmi odbiorców baśniowymi opowieściami, które szybko mogą pęknąć jak bańka mydlana. Przedstawia cały szereg bohaterów wraz z ich problemami, i chorobami. Nie szczędzi swoim postaciom nieszczęść, które mogą spotkać każdego.

Historia nie jest ani trochę przesłodzona – wręcz przeciwnie; czytelnik będzie odczuwał gorycz, a może nawet złość i bezsilność. Będzie mógł jedynie biernie spoglądać na rozpad rodzinnych więzi, zżymać się na niesprawiedliwy los bohaterek. Pisarka czyni to jednak bardzo zgrabnie. Relacjonuje wydarzenia językiem naturalnym, tak jakby plotkowała z przyjaciółką przy kawie. Komentuje rzeczywistość bardzo sugestywnie i nie sposób uniknąć wrażenia, że wiernie odzwierciedla wydarzenia z życia wzięte.

A po przeczytaniu klaruje się nam w głowie jeden wniosek – z rodziną najlepiej wygląda się na zdjęciu i tylko czasem można liczyć na pomoc najbliższych. Mimo pesymistycznej fabuły (w której jednak tli się światełko nadziei na lepszą przyszłość), mogę polecić tę powieść wszystkim kobietom; w szczególności matkom i córkom, które pewnie nieraz odczuwały zmęczenie życiem. Ta książka szybko otrzeźwi umysły i pokaże, że inni naprawdę nie mają tak różowo, jakby się nam mogło wydawać.

Agnieszka Pohl

Agnieszka Pohl – żona, matka, filolog. Ma obsesję na punkcie książek i mlecznej czekolady. Kiedy nie ma pod ręką książki, czyta etykiety na opakowaniach. Stworzyła Obsesyjną Biblioteczkę (http://obsesyjnabiblioteczka.pl), ale częściej znajdziecie ją na blogu (http://obsesyjnabiblioteczka.pl/blog).

Poprzedni artykułKładka jak Everest
Następny artykułIdziemy do kina: Batman v Superman