Strona główna Bez kategorii Basen bez wieży do skoków

Basen bez wieży do skoków [FOTO]

9

Na letnim basenie w Świdnicy trwają przygotowania do nadchodzącego sezonu. Realizowany jest pierwszy etap modernizacji. Ten projekt zwyciężył w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

basen_remont (6)

Tegoroczny etap prac obejmuje poprawienie systemu zasilania niecek w wodę. Wymieniono część podziemnych instalacji doprowadzających wodę od jazu w Kraszowicach do stacji osadników przy ul. Śląskiej w pobliżu wiaduktu. Wpływająca tam woda przechodzi przez specjalne złoże i po oczyszczeniu z fizycznych zanieczyszczeń trafia już po drugiej stronie ulicy, na terenie OSiR do systemu rur rozprowadzających wodę do poszczególnych niecek.

– Rozebraliśmy wieżę do skoków, której zbrojenie było tak skorodowane, że wieża zagrażała bezpieczeństwu przebywających w jej pobliżu, teraz trwają prace remontowe niecek – wyjaśnia Bolesław Marciniszyn, autor projektu pierwszego etapu remontu oraz inspektor nadzoru. – Ich remont ma zapewnić przede wszystkim szczelność, brak ubytków wody po napełnieniu. Poprawiona zostanie też estetyka.

Pierwsza część modernizacji ma się zakończyć w maju. Równocześnie trwają prace projektowe II części modernizacji. Niecki zostaną wykonane ze stali kwasoodpornej, w basenie nr 1 pojawi się sporo atrakcji dla najmłodszych, basen nr 3 pozostanie basenem typowo pływackim, niecka basenu nr 4 zostanie zmniejszona o część pogłębioną, gdzie stanie stacja filtrów, w części basenów 2 i 4 pojawią się atrakcje dla młodzieży i starszych. Przebudowie, ale przy zachowaniu całej zieleni, ulegnie strefa wejściowa: docelowo znajdzie się przy ul. Śląskiej w miejscu betonowego płotu. Finalnie zmieniony zostanie też system zaopatrzenia w wodę.

– Szczelne niecki i sprawny system filtrowania pozwolą zasilić basen z miejskiego wodociągu – mówi Bolesław Marciniszyn. – Poniemieckie, remontowane właśnie zasilanie wodami Bystrzycy pozostanie w eksploatacji, będzie służyć podlewaniu trawników na basenie i boisk w sąsiednim kompleksie.

Baseny OSiR przy ul. Śląskiej są jednym z największych otwartych obiektów tego typu w Polsce. Oddano je do użytku w roku 1928 i w takim, prawie niezmienionym układzie funkcjonują do dziś.

/wrt/

Poprzedni artykułPrzekazała spadek na epitafium
Następny artykułKonkurs na autorską książkę literacką