Strona główna Bez kategorii Wygrali „Arsenał Pamięci”

Wygrali „Arsenał Pamięci” [FOTO]

0

Z inicjatywy Komendy Hufca ZHP w Świdnicy uczczono 73 rocznicę akcji pod Arsenałem. Uczczono i sprawdzono w konkursie pamięć o tym wydarzeniu.

IS_arsenal2015 (28)

30 marca po raz 11 w konkursie „Arsenał Pamięci” rywalizowały trzyosobowe zespoły harcerzy oraz uczniów gimnazjów z terenu powiatu Świdnickiego. Zgłosiło się 18 takich zespołów: 7 reprezentujących drużyny i szczepy harcerskie i 11 drużyn z gimnazjów.

Najlepszy obraz akcji pod Arsenałem i realiów tamtego czasu dał Aleksander Kamiński w swojej książce „Kamienie na szaniec”. Autor był harcmistrzem, twórcą metody zuchowej, członkiem Głównej Kwatery Harcerzy Szarych Szeregów, komendantem głównym Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”, redaktorem naczelnym „Biuletynu Informacyjnego” -najpoczytniejszego pisma konspiracyjnego w Polsce, szefem Biura Informacji i Propagandy Komendy Okręgu Warszawa ZWZ-AK, referentem w referacie antykomunistycznym kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej ZWZ-AK. Jego książka miała 19 wydań i oparła się cenzurze PRL-u.

Na wiedzy z tej książki oraz na  historii Szarych Szeregów, Batalionów „Zośka” i „Parasol”, konspiracyjnych organizacji Wawer, Plan, Pet oraz biografiach Alka, Rudego, Zośki i Aleksandra Kamińskiego oparto wszystkie zadania konkursowe: testy, układanki, rebusy, krzyżówki. Ilustracją do niektórych zadań były fragmenty filmu „Akcja pod Arsenałem”.

Rywalizacja była pasjonująca, a na najwyższych miejscach podium uplasowały się:

w kategorii zespołów gimnazjalnych:

1. Gimnazjum w Roztoce, gm. Dobromierz

2. Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, gm. Świdnica

3. Gimnazjum w Marcinowicach

w kategorii zespołów harcerskich:

1. 11 ŚDH Arkana

2. Szczep Harcerski Imago ze Świebodzic

3. 10 ŚDH Mrówkojady

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy również nagrody książkowe.

/wrt/

 

 

Poprzedni artykułTrzy dni z animacją w Żarowie
Następny artykułArcytrudna przeprawa Szarych Wilków