Strona główna Bez kategorii Świdnickie dzieciaki zbudują drukarkę 3D

Świdnickie dzieciaki zbudują drukarkę 3D

0

Budowali już latającego drona, roboty sterowane komputerem a teraz czas na prawdziwy cud zaawansowanej technologii. Podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy rozpoczęli przygotowania do stworzenia drukarki 3D. Projekt możliwy jest dzięki partnerstwu placówki z INVEST-PARK Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

drukarka d3

Nie po raz pierwszy WSSE wciela się w rolę mecenasa dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.  – To dla nas niesamowicie ważna współpraca, bo po pierwsze udowadnia, że potencjał młodych ludzi warto promować, a po drugie dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych stać nas na to, by organizować tak ciekawe i rozwijające zajęcia – tłumaczy Zbigniew Brożbar, nauczyciel Koła Robotyki w MDK w Świdnicy i pomysłodawca warsztatów.

W ramach grantu placówka zadeklarowała ukończenie projektu do końca tego roku szkolnego. Ambicją uczestników Koła Robotyki jest stworzenie profesjonalnej drukarki 3D. Będzie to pierwsze tego typu urządzenie w Świdnicy i jedno z nielicznych w regionie. Używając skrótów i uproszczeń logicznych, drukarka 3D będzie drukować, tworzyć, czy też nalewać formy przestrzenne używając jako materiału drukarskiego plastiku. W ten sposób można stworzyć np. plastikową rękę, figurkę, czy też prototypy bardziej skomplikowanych konstrukcji. Właśnie m. in. prototypy elementów ruchomych będą tworzone przez młodzież z MDK w Świdnicy.

Drukarka będzie używana głównie na kole robotyki do prototypowania konstrukcji związanych z wykonywanymi projektami oraz dla całej społeczności MDK. Dodatkowo warsztaty z obsługi drukarki mogą odbywać się cyklicznie w zależności od zainteresowania, nie tylko w naszej placówce, ale także w zainteresowanych szkołach z powiatu świdnickiego – dodaje Zbigniew Brożbar.

Jaki będzie pierwszy model wydrukowany przez świdnicką drukarkę 3D, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że pomysłodawcy marzy się stworzenie mechanicznej ręki, przy której niezbędnym etapem będzie właśnie wydruk modelu 3D. Warto dodać, że na rynku komercyjnym drukarki 3D to wartość nawet 16 tys. zł.

/MDK Świdnica/

Poprzedni artykułPochwalili się talentami
Następny artykułDwa kościoły i kamienica dostaną dotacje?